SMART Business 1/2023 | Page 29

WYWIAD
O wyzwaniach , z jakimi borykają się dziś przedsiębiorcy , instrumentach finansowych stymulujących polski biznes , a także kluczowych dla Polski inwestycjach – tych związanych z przemysłem kosmicznym oraz branżą półprzewodników – z Krzysztofem Michalskim , wiceprezesem zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S . A ., rozmawia Dominik Jańczak , redaktor naczelny magazynu „ SMART Business ”.
Dominik Jańczak : Żyjemy w turbulentnych czasach – jest to jedna z niewielu bezspornych ostatnio kwestii . Wszelkiego rodzaju kryzysy szczególnie mocno odczuwa oczywiście biznes , który w błyskawicznym tempie musi adaptować się do nowych warunków . Jako Agencja Rozwoju Przemysłu jesteście blisko polskiej przedsiębiorczości . Z jakimi wyzwaniami borykają się aktualnie polskie firmy ?
Krzysztof Michalski : Powiedzieć , że światowa gospodarka przechodzi turbulencje , to tak naprawdę nie powiedzieć nic . Mamy do czynienia ze zjawiskami , które zrewolucjonizują życie gospodarcze w najbliższych dekadach . Agresja Rosji na Ukrainę to symboliczny koniec postzimnowojennego ładu i prawdopodobny początek procesów deglobalizacyjnych . Pandemia pozrywała łańcuchy dostaw , wojna wymusza ich odbudowę , ale w zupełnie innej konfiguracji geopolitycznej . Dla firm o zasięgu międzynarodowym liczyć się będą już nie tylko konkurencyjne koszty pracy , ale również wytrzymałość łańcuchów dostaw , np . poprzez bezpieczne otoczenie dla prowadzenia biznesu czy wspólnotę wartości . Polska gospodarka może na tym tylko zyskać .
Po pierwsze , wojna oraz konieczność rezygnacji z rosyjskich paliw kopalnych wymusiły na nas szybszą adaptację do wyzwań związanych z transformacją energetyczną , której finalnym efektem ma być osiągnięcie przez nasz kraj suwerenności energetycznej . Po drugie , będziemy czerpać korzyści z nowych trendów – nearshoringu i friendshoringu . Wiele firm szuka w tych trudnych czasach bezpiecznej przystani i znajduje ją w Polsce .
A jak przekłada się ta sytuacja na codzienne funkcjonowanie polskich firm ? Poza okazją do włączenia się w nowe łańcuchy wartości wskazałbym jedno zagrożenie , które może być zarazem szansą . Zagrożenie to oczywiście gwałtowny wzrost cen energii . Szok cenowy , świadomie zresztą wywołany przez Rosję , uderza bezpośrednio w działalność każdej polskiej firmy . I to nie tylko w zakresie kosztów , ale też pewności dostaw . Tym bardziej potrzebujemy budować niezależny system energetyczny , tak żeby dostarczać polskim przedsiębiorcom konkurencyjną cenowo energię – co w obecnych realiach oznacza energię obciążoną jak najniższymi emisjami CO2 . Agencja Rozwoju Przemysłu S . A . działa w tym obszarze coraz bardziej aktywnie .
smart-magazine . pl 29