SMART Business 1/2024 | Page 109

Wynajem auta firmowego – argumenty za i przeciw
Wynajem długoterminowy to doskonała alternatywa do zakupu lub leasingu pojazdów . Jest to forma finansowania polegająca na wydzierżawieniu przedmiotu na podstawie umowy ( np . samochodu osobowego ). Minimalny okres wynajmu to jeden miesiąc . Kwota należności uzależniona jest od ustalonego przebiegu wynajmu , szacowanego przebiegu wynajmowanych samochodów oraz okresu obowiązywania umowy . Szczegółowe warunki najmu dopasowywane są do rodzaju prowadzonej działalności oraz indywidualnych potrzeb wynajmującego .
Umowa najmu gwarantuje stałe i jasno określone koszty wynajmu samochodu . W skład kosztów wynajmu wchodzą : użytkowanie pojazdu ( m . in . amortyzacja auta ), koszty rejestracji samochodu w kraju , koszty ubezpieczenia OC i AC oraz assistance , przeglądy techniczne pojazdu , wymiana opon , likwidacja szkód powstających w toku użytkowania , serwis związany z wymianą części oraz płynów eksploatacyjnych , a czasami nawet karta paliwowa .
W tym przypadku będziemy oczywiście zwolnieni z konieczności wykupu ubezpieczenia oraz ponoszenia innych kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu . Jeżeli nastąpi wypłata z polisy ubezpieczeniowej , nie tracimy zniżek . W przypadku najmu długoterminowego użytkownik płaci tylko za korzystanie z samochodu , a nie za jego nabycie . Wraz z zakończeniem umowy pojazd jest zwracany do firmy wynajmującej lub może zostać wykupiony po cenie ustalanej na podstawie wartości rynkowej oraz czasu trwania umowy najmu . Klient , zwracając samochód , ma prawo również do wynajęcia nowego modelu dopasowanego do jego aktualnych wymagań .
Wybierając najem długoterminowy samochodu , nie możemy przekroczyć określonego w umowie limitu kilometrów , w przeciwnym wypadku za każde nadmiarowe tysiąc metrów , które przejedziemy , dodatkowo zapłacimy doprecyzowaną w umowie stawkę . Firmy wynajmujące samochody dysponują na ogół ograniczonym wyborem modeli oraz standardem wyposażenia pojazdu . W przypadku ponadnormatywnego zużycia lub uszkodzenia auta istnieje konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty na koniec wynajmu .
Leasing floty firmowej – argumenty za i przeciw
W ramach możliwości nabycia samochodów osobowych przez firmę dysponujemy dwoma podstawowymi rodzajami leasingu : finansowym i operacyjnym .
Umowa leasingu finansowego gwarantuje otrzymanie do użytkowania samochodu osobowego na podstawie uregulowania opłaty wstępnej i comiesięcznego opłacania rat . W tej sytuacji od wartości samochodu odliczana jest opłata wstępna , której wysokość wpłynie na kwotę comiesięcznej raty . Im ta opłata jest wyższa , tym niższe będą późniejsze raty . Na koniec umowy leasingowej pojazd staje się własnością leasingobiorcy .
W leasingu operacyjnym otrzymujemy do użytku pojazd na podstawie comiesięcznego opłacania rat . Podobnie jak
smart-magazine . pl
109