SMART Business 1/2024 | Page 47

Rynkowe dane i opinie ekspertów gospodarczych pokazują mieszane odczucia sektora MŚP – jest źle , ale spodziewamy się , że za chwilę będzie znacznie lepiej . Pasuje to do właśnie trwającego , znanego z rolnictwa , okresu przednówka . To czas , kiedy kończą się zapasy z poprzedniego roku , a nie ma jeszcze tegorocznych zbiorów . Biznes do zbiorów też musi się jednak przygotować , a do tego jest potrzebna żywa gotówka .
Marcowy odczyt inflacji cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 1,9 %. To znacząco mniej niż zaskakująco niski wskaźnik z lutego – 2,8 %. Obecna inflacja jest najniższa od marca 2019 r ., czyli od pięciu lat . Wzrost realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych oznacza poprawę nastrojów i większą skłonność do wydawania pieniędzy . Niestety niska inflacja ma też swoje negatywne konsekwencje . Dla wielu firm oznacza sprzedaż towarów i usług z bardzo niskimi marżami , a nawet „ po kosztach ”. Jeżeli na to nałoży się długie oczekiwanie na zapłatę tak nisko wycenionych towarów , dla wielu przedsiębiorców może to oznaczać kłopoty . Niepokój budzą nie tylko aktualne niższe przychody , ale także brak gotówki na inwestycje i szykowanie się do „ żniw ”.
Jak pozyskać środki na przednówku ?
Perspektywa wzrostu gospodarczego to obietnica zwiększenia przychodów i rozwinięcia działalności . Do dobrej koniunktury przedsiębiorcy muszą się jednak przygotować , np . poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych , poszerzenie zespołów osobowych . Na to potrzeba pieniędzy . W tych okolicznościach zyskuje faktoring . Daje szybki dostęp do własnych pieniędzy zamrożonych w fakturach , eliminując ryzyko długotrwałego oczekiwania na płatności za wcześniej sprzedane usługi i produkty . Faktoring nie stosuje „ czarnych list ” sektorów , które są wykluczone z finansowania . Zamiast tego decyzje są podejmowane na podstawie indywidualnej oceny sytuacji finansowej i handlowej wnioskodawcy .
Jak działa faktoring ?
Faktoring jest finansowaniem opartym o przyszłe wpływy z tytułu sprzedaży , czyli faktury wystawione przez przedsiębiorcę za wyprodukowany towar czy wykonane usługi . Pozwala firmom na szybsze uzyskanie płatności dzięki włączeniu w rozliczenia trzeciego podmiotu – faktora . W Polsce , gdzie długie okresy rozliczeniowe są normą , przedsiębiorcy często muszą czekać na spłatę swoich należności . Na przykład faktura wystawiona w kwietniu może zostać uregulowana latem , co oznacza bardzo długi czas oczekiwania i blokadę środków .
Faktoring pozwala firmom na zniwelowanie tego problemu , przyspieszając obrót pieniądza w gospodarce . Gdy przedsiębiorca sprzedaje usługę lub produkt , na prośbę klienta wystawia fakturę z odroczonym terminem zapłaty . Firma faktoringowa ( zwana faktorem ) może udzielić finansowania niemal natychmiast po wystawieniu
smart-magazine . pl
47