SMART Business 1/2024 | Page 54

MOJA FIRMA
Dla znalezienia odpowiedzi na powyższe pytanie , w pierwszej kolejności określimy : jakie źródła środków finansowania działalności bierzemy pod uwagę ? co rozumiemy przez wartość przedsiębiorstwa i jak będziemy ją mierzyć ?
W większości przedsiębiorstw z sektora MŚP właściciele w części wykorzystują dochody na finansowanie swoich bieżących potrzeb , w części na dalsze inwestowanie w rozwój przedsiębiorstwa . Mamy więc do czynienia z aktywnym zarządzaniem , a co najmniej z bardziej albo mniej świadomym wywieraniem wpływu na wartość przedsiębiorstwa
Sposoby finansowania przedsiębiorstwa
Kryteriów klasyfikacji źródeł finansowania może być kilka . Klasycznym i najczęściej stosowanym jest podział na kapitały własne i kapitały obce . Kapitały własne mogą pochodzić ze źródeł wewnętrznych lub zewnętrznych . Wewnętrzne to środki wypracowane przez przedsiębiorstwo i zatrzymane w celu dalszego finansowania działalności . Zewnętrzne to kapitały własne pozyskane od nowych udziałowców .
Kapitały obce to przede wszystkim kredyty bankowe i pożyczki , leasing finansowy oraz mniej popularne wśród małych i średnich przedsiębiorstw emisje obligacji . Podstawowe cechy tych źródeł finansowania to ograniczony czas korzystania i konieczność spłaty wraz z odsetkami . Zaletą kapitału obcego jest zachowanie niezależności przedsiębiorstwa od dostawcy kapitału w zakresie podejmowania decyzji . Wykorzystanie kapitału obcego pozwala zwiększyć ilość środków finansowych w dyspozycji przedsiębiorstwa bez jednoczesnego powiększania grona właścicieli . Finansowanie tym kapitałem daje dodatkowo osłonę podatkową i dźwignię finansową .
Płatności odsetek stanowią koszt uzyskania przychodu . Koszt ten powoduje zmniejszenie podstawy do opodatkowania . Przez to zmniejsza obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego podatkiem dochodowym . Dźwignia finansowa przynosi korzyści z zastosowania tańszego kapitału obcego . Przekładają się one na zwiększenie rentowności kapitału własnego .
Wartość przedsiębiorstwa – co to jest ?
Każde ze źródeł finansowania charakteryzuje się innymi warunkami pozyskania środków , w tym ich kosztem . Inne mogą być też konsekwencje wykorzystania poszczególnych źródeł : poziom ryzyka , relacje z dostawcami finansowania oraz wpływ na kształtowanie się wartości przedsiębiorstwa .
W analizie wartości przedsiębiorstwa stosuje się kilka podejść do jej definiowania . Rozróżnia się wartość : księgową , odtworzeniową , likwidacyjną , wartość będącą pochodną przyszłych zysków firmy . Organizacja może mieć też wartość rynkową , jeżeli jej akcje są notowane na rynku zorganizowanym lub można w inny sposób pozyskać na nie oferty kupna .
Dla celów niniejszego artykułu zwrócę uwagę na definicje dwóch pojęć : wartość księgową oraz wartość wynikającą z wielkości przyszłych dochodów . Małe przedsiębiorstwa zwykle nie są notowane w obrocie zorganizowanym , więc jedynie powyższymi
54 # 1 kwiecień 2024