SMART Business 1/2024 | Page 73

za sprawą biurokratycznie odgórnego planowania postępu i zarządzania innowacyjnością , które w innych państwach w wyniku większego udziału konkurencji wolnorynkowej dają , jak widać , znacznie lepsze efekty .
Warto przypomnieć , że jeszcze dwie dekady temu Unia Europejska zlecała Chinom produkcję różnych dóbr jako taniemu wyrobnikowi , a po dwóch dekadach to Państwo Środka dysponuje coraz większą liczbą tzw . krytycznych technologii , jakich Unia obecnie nie jest w stanie sama na swoim obszarze wytworzyć . Nawet kiedy podjęto decyzję o relokacji fabryk z Dalekiego Wschodu z powrotem do Unii , to okazało się , że nie ma już w niej wystarczającej liczby kompetentnych pracowników i kadry zarządzającej .
ML : A co z „ zieloną rewolucją ”, przeciwko której protestują aktualnie niemieccy rolnicy i nie tylko ?
AS : Niemcy tracą pozycję niekwestionowanego lidera o nieomylnym instynkcie wskazywania Europie przyszłości . Nawet liderzy niemieckiego przemysłu samochodowego odważyli się zakwestionować decyzje dotyczące zaprzestania produkcji aut z silnikami spalinowymi w roku 2035 , co jest jednym z wielu symptomów kryzysu niemieckiego przywództwa politycznego .
ML : Tak naprawdę nie wiadomo , co się stanie z tą ekologiczną utopią , bo w 2024 r . w wielu państwach świata – w tym w połowie krajów należących do UE – mamy wybory . Wiele wskazuje na to , że do władzy
Nieprawdziwe jest wierzenie części polityków i ekonomistów , że niemiecka gospodarka jest lokomotywą ciągnącą polski wagon .
mogą dojść ugrupowania polityczne kwestionujące przemiany energetyczne .
AS : Dowodem tego może być zmiana polityczna w Argentynie , gdzie w rezultacie niedawnych wyborów prezydentem został nieudawany liberał , który nie wahał się zlikwidować sporej części aparatu biurokratycznego oraz przepisów , jakie krępowały normalne funkcjonowanie społeczeństwa i jego gospodarki .
ML : Powracając do przytoczonej przez Pana tezy , że Niemcy utraciły zdolność wytyczania innym krajom kierunków rozwoju . Zgadzam się z nią i jako przykład szczególnie pasuje tu kierunek przemiany energetycznej – wcześniej wspominanej Energiewende .
AS : W kategoriach logiki formalnej jest to błąd , bo w jaki sposób Unia Europejska , której powierzchnia stanowi zaledwie ok . 7 % powierzchni świata , może
smart-magazine . pl
73