SMART Business 1/2024 | Page 75

w Europie , ale dystans z 63,1 milionami ton wobec 103 milionów ton przeładowanych w Hamburgu byłby dawno do pokonania , gdyby nie jakość rozwiązań i wynikająca z tego szybkość obsługi . Port w Hamburgu jest zauważalnie droższy niż port w Gdańsku , ale nawet polskie firmy przez dekady zmuszone były wybierać obiekt w Niemczech , a nie w ojczyźnie . W roku 2016 zwróciła na to uwagę Fu Ying , szefowa komisji ds . zagranicznych chińskiego parlamentu , która wzięła udział w posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych . Diagnoza wypowiedziana wtedy przez przedstawicielkę obcego państwa , mówiąca że „ port w Gdańsku ma o wiele lepsze warunki od portu w Hamburgu , ale ze względu na formalności i procedury nie ma potencjału przyciągania ” nie wstrząsnęła rządzącymi na tyle , aby dokonali radykalnych zmian i umożliwili wygranie konkurencji w tym zakresie .
ML : Czy naprawdę jest aż tak źle z tą wolnością gospodarczą w Polsce ?
AS : W ostatnim rankingu Instytutu Frasera , który stworzył sieć badawczą wolności gospodarczej , a do której od lat 90 . należy Centrum im . Adama Smitha jako jedyny partner z Polski , to nawet w ramach Unii Europejskiej nasze państwo zajmuje pod tym względem ostatnią pozycję . Według ostatniego raportu Banku Światowego Doing Business z roku 2020 czas zużyty przez przedsiębiorców na rozliczanie podatków wynosił jeszcze przed wprowadzeniem w Polsce tzw . polskiego ładu 334 godziny . Oznacza to , że polski przedsiębiorca bezproduktywnie tracił kilka godzin tygodniowo przez zbiurokratyzowany system , który jest jednym z najgorszych . Wynika to z ostatniego rankingu OECD , czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju , dotyczącego systemów podatkowych państw należących do tejże organizacji . Polska ze swoim systemem zajęła 36 miejsce na 37 ze względu na jego skomplikowanie i szkodliwość . Mamy proste do uruchomienia w każdej chwili rezerwy , które nie wymagają zakupu jakiegokolwiek złota i można je bezkosztowo wykorzystać dla uczynienia z Polski prawdziwego tygrysa gospodarczego .
ML : Smutna to konstatacja . Kiedyś usłyszałem od publicysty Rafała Ziemkiewicza , że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest jak pływanie w kisielu , a można byłoby przecież pływać w wodzie . Mimo to nasza gospodarka , jako jedna z dwóch na świecie , odnotowuje nieprzerwany wzrost PKB od początku naszej wolności , czyli od 35 lat . Polski biznes odnosi sukcesy nie dzięki władzom , ale pomimo utrudnień rzucanych przez nie przedsiębiorcom pod nogi .
AS : Jednym ze spektakularnych dowodów na powyższą tezę jest sukces polskiego przemysłu transportowego , który dokonał się wbrew działaniom podejmowanym przez kolejne rządy . Zastanówmy się , co byłoby , gdyby rzdzący naszym przedsiębiorcom ani nie przeszkadzali , ani nie pomagali , co wielokrotnie na to samo w praktyce wychodziło .
ML : Dziękuję za rozmowę .
smart-magazine . pl
75