SMART Business 1/2024 | Page 95

Średnie ryzyko w Europie Środkowo-Wschodniej nie oznacza , że nasz region jest monolitem , przeciwnie – jest dosyć zróżnicowany . Średni poziom ryzyka – podobnie jak Polska – mają kraje , w których najczęściej swoich lokalnych , sprawdzonych partnerów posiadają polscy przedsiębiorcy , m . in . Czechy .
koncentracja na rynkach Europy Zachodniej . W badaniu Allianz Trade kraje te mają niską ocenę ryzyka , z czego polscy przedsiębiorcy korzystali w ostatnich latach .
Warto jednak obecnie zdawać sobie sprawę , iż dynamika wzrostu strefy euro może być w najbliższych miesiącach , a nawet kwartałach niska – dynamiczne wzrosty pojawią się w innych regionach , w tym w Afryce i w Azji , a także w Ameryce Północnej . Zachęcam polskich managerów i przedsiębiorców do zapoznania się z naszym atlasem ryzyka – w ten sposób szukania ciekawych destynacji dla wzrostu swojego biznesu – podsumowuje Sławomir Bąk , członek zarządu ds . zarządzania ryzykiem w Allianz Trade
Uwaga na potencjalne obniżki ratingów w 2024 r .
Patrząc w przyszłość , kilka czynników może stanowić wyzwanie dla krajobrazu ryzyka krajów , prowadząc do kolejnych obniżek ratingów w 2024 r .
Wśród głównych czynników ryzyka zidentyfikowanych przez Allianz Trade na 2024 r . znajdują się : Ograniczenia płynności w środowisku wysokiego zadłużenia publicznego oraz prywatnego , jak również wysokich stóp procentowych . Wzrost poniżej potencjału w większości regionów i niższa siła cenowa dla przedsiębiorstw , co spowoduje spadek wzrostu przychodów . Rosnąca liczba niewypłacalności przedsiębiorstw (+ 8 % na całym świecie w 2024 r .), z Europą i USA na czele . Zmiany w globalnych łańcuchach dostaw , które mogą odbić się na krajach z podwójnym deficytem , głównie na bilansach obrotów bieżących . Coraz bardziej spolaryzowana geopolityka w roku pełnym wyborów , z gospodarkami odpowiadającymi za 60 % globalnego PKB zmierzającymi do sondaży .
Allianz Trade
smart-magazine . pl
95