Obiecujące IDEAS
– Największe grupy polskich produktów opartych o sztuczną inteligencję są związane z opieką zdrowotną , przemysłem , procesami marketingu i sprzedaży , a także chatbotami i obsługą klienta – twierdzi Adam Dobrakowski , CEO MIM Solutions , ekspert SoDA ( Software Development Association Poland – Organizacji Pracodawców Usług IT ). – W medycynie mamy obecnie około 20 startupów z poziomem finansowania kilku milionów euro każdy . Chodzi o systemy wspierające diagnostykę , leczenie czy odkrywanie leków i szczepionek . Natomiast SI w przemyśle to takie rozwiązania , jak technologie wizyjne czy związane z utrzymaniem ruchu i logistyką .
Istotne są również narzędzia do analizy danych w marketingu , automatyzacji , a także do SEO i wizji komputerowej . Istotną kategorię stanowią też rozwiązania oparte o chatboty i voiceboty czy innego rodzaju automatyzacje . Ciekawe są aplikacje oparte o generatywną sztuczną inteligencję , analizę tekstu ,
Mieczysław T . Starkowski
Dziennikarz technologiczny robotykę czy tworzenie infrastruktury dla eksperymentów Machine Learning . Łącznie możemy mówić w tym momencie o około 100 liczących się polskich start-upach .
Warte odnotowania są firmy działające w modelu software-house , których wyróżnikiem jest oferowanie klientom szytych na miarę rozwiązań opartych o SI . Istnieje co najmniej kilkanaście takich przedsiębiorstw , liczących od kilku do kilkudziesięciu specjalistów SI . Dostarczają one produkty organizacjom produkcyjnym , finansowym czy medycznym . Zarówno w przypadku produktów , jak i usług SI , nasze rozwiązania tworzone są głównie na rynki zagraniczne , przede wszystkim UE i Stanów Zjednoczonych . Największym potencjałem , niestety częściowo traconym z powodu migracji za granicę , są bardzo utalentowani inżynierowie . Dość trudna jest również nasza sytuacja , jeśli chodzi o możliwość pozyskiwania większego finansowania na rozwój firm .
– Wdrożenia SI do biznesu są utrudnione przez takie czynniki , jak brak gotowości technologicznej przedsiębiorstw ( np . brak dostatecznej ilości danych wysokiej jakości ) czy zbyt małe budżety przeznaczone na innowacje . Dlatego w europejskich i światowych rankingach start-upów AI rzadko trafiają się firmy z Polski . Ale bardzo ciekawą i obiecującą inicjatywą jest IDEAS NCBR – finansowane ze środków publicznych centrum innowacji , którego celem jest z jednej strony zatrzymywanie talentów w Polsce i oferowanie młodym naukowcom atrakcyjnych warunków do pracy naukowej , a z drugiej – nawiązywanie kontaktów z przedsiębiorstwami umożliwiającymi komercjalizację wyników badań . Oby jak najwięcej takich inicjatyw – podsumowuje Adam Dobrakowski . smart-magazine . pl
113