SMART Business 2/2023 | Page 123

Kiedy przedsiębiorca myśli o leasingu jako formie sfinansowania pojazdu , który będzie użytkowany w jego firmie , warto sięgnąć do kanonów i wyjaśnić , czym jest przywołany instrument finansowy .
Według definicji leasing polega na użytkowaniu auta przez przedsiębiorcę , zwanego dalej leasingobiorcą , w określonym czasie oraz na konkretnych warunkach . Korzystający z auta w zamian płaci finansującemu , czyli leasingodawcy , raz w miesiącu ustaloną z góry ratę leasingową . Użytkownik takiego pojazdu , czyli leasingobiorca , nie jest właścicielem samochodu , jednak może go użytkować niemalże bez ograniczeń . Należy jednak dbać o leasingowany pojazd i utrzymywać go w należytym stanie technicznym .
Dla kogo jest leasing ?
Z założenia leasing samochodów adresowany jest głównie do przedsiębiorstw i firm . Mogą z tej formy finansowania skorzystać także osoby prywatne , jednak dla tych ostatnich często bardziej opłacalną i łatwiejszą w obsłudze formą finansowania jest zwykły kredyt samochodowy uzyskany w banku . Niektóre firmy świadczące usługi finansowania pojazdów oferują leasing także osobom fizycznym , które jednak prowadzą działalność gospodarczą .
Z leasingu samochodowego korzystają przede wszystkim firmy . Prywatne osoby także mogą leasingować samochody , jednak zdecydowanie częściej wybierają one tradycyjny kredyt bankowy . U niektórych leasingodawców ( np . VB Leasing ) auto w leasingu mogą nabyć osoby fizyczne , ale prowadzące działalność gospodarczą .
Leasing operacyjny i finansowy – podobieństwa i różnice
W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje leasingu – finansowy oraz operacyjny . Czym się od siebie różnią ? Podstawowa i bardzo istotna różnica dla przedsiębiorcy to podatek VAT .
Leasing operacyjny w ustawie o VAT traktowany jest jako usługa , więc leasingobiorca płaci ten podatek sukcesywnie , od czynszu inicjalnego i każdej raty leasingowej . Stawka VAT wynosi 23 %. Z kolei leasing finansowy w ustawie o VAT traktowany jest jako dostawa towarów , w związku z czym przedsiębiorca płaci VAT na początku umowy , od całej wartości transakcji ( czynszu i sumy rat ). Stawka podatku zależy od przedmiotu leasingu . Dla samochodów ma zastosowanie podstawowa stawka VAT , czyli 23 %.
Kolejna istotna kwestia to czas trwania umowy . W przypadku leasingu operacyjnego umowa musi być zawarta na czas oznaczony , zaś minimalny okres umowy nie może być krótszy niż 40 % normatywnego okresu amortyzacji samochodu , tj . 24 miesiące . W leasingu finansowym czas trwania umowy także musi być oznaczony , zaś minimalny okres to 12 miesięcy .
W trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego właścicielem samochodu jest leasingodawca , jednak po zapłaceniu
smart-magazine . pl
123