SMART Business 2/2023 | Page 126

MOBILNOŚĆ FIRMOWA
Leasing a zdolność kredytowa
Sposób oraz szczegółowość badania zdolności kredytowej klienta zależą od wartości auta . Gdy jest ona relatywnie niska , leasingodawca może udzielić finansowania tylko na podstawie podstawowych informacji o kliencie oraz ich weryfikacji w bazach danych . Przy wyższej wartości samochodu badana jest zdolność kredytowa , wymagająca przedstawienia dokumentów finansowych . Generalnie , zawsze trzeba posiadać zdolność kredytową , aby zawrzeć umowę leasingu . W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność zdolność kredytowa zależy od wartości pojazdu , który ma być leasingowany .
Kto jest właścicielem leasingowanego auta ?
Gdy wybieramy leasing jako formę finansowania , właścicielem pojazdu w trakcie trwania umowy jest leasingodawca , jednak leasingobiorca korzysta z auta praktycznie bez ograniczeń . Najniższy poziom wpłaty wstępnej i najmniejsza kwota wykupu samochodu po leasingu to odpowiednio 0 % dla leasingu operacyjnego i 0,1 % wartości początkowej pojazdu w przypadku leasingu finansowego .
Czy po leasingu trzeba odkupić samochód ?
Gdy zakończy się umowa leasingu operacyjnego , leasingobiorcy przysługuje prawo do wykupu samochodu za preferencyjną cenę , jednak nie musi on z tego prawa korzystać . W przypadku zakończenia umowy leasingu finansowego prawo własności jest przenoszone na leasingobiorcę , jednak jest to obwarowane koniecznością uregulowania wszystkich należności z umowy .
Rata leasingu – co jeszcze obejmuje ?
Rata leasingowa może zawierać ubezpieczenie , jeśli klient jest gotów skorzystać z tego produktu oferowanego przez leasingodawcę . W specjalnie skonstruowanej ofercie leasingobiorca może ponadto skorzystać z finansowania w ramach umowy leasingu z serwisem . W takiej umowie obok raty leasingowej występuje zwykle dodatkowo rata serwisowa . Co istotne , auto w leasingu objęte jest gwarancją producenta .
Wcześniejsze zakończenie umowy leasingu
Najkrótszy i najdłuższy okres leasingu
W przypadku leasingu operacyjnego najkrótszy okres finansowania wynosi 24 miesiące , zaś w przypadku leasingu finansowego okres ten wynosi 12 miesięcy . Z kolei najdłuższy okres trwania kontraktu w przypadku leasingu operacyjnego to 84 miesiące , zaś przy leasingu finansowym – 60 miesięcy . Co bardzo istotne , firmy najczęściej wybierają umowy trwające cztery lata .
Taki wariant jest możliwy , jednak wiąże się on z dodatkowymi kosztami . Wcześniejsze zakończenie umowy leasingu operacyjnego jest możliwe na wniosek leasingobiorcy , po wskazaniu przez niego nabywcy pojazdu i po uzyskaniu zgody leasingodawcy , o ile umowa trwała nie krócej niż okres odpowiadający 40 % czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingu . W przypadku leasingu finansowego wcześniejsze zakończenie umowy jest możliwe na wniosek leasingobiorcy , ale
126 # 2 wrzesień 2023