SMART Business 2/2023 | Page 31

WYWIAD
Xi Jinping mówił w 2022 r . o Azji Centralnej jako o „ heroldzie pokoju ”. Chinom zależy na stabilnym rozwoju tego regionu , prawdopodobnie ze względu na projekt Nowego Jedwabnego Szlaku . Brak konfliktów jest wielką wartością dla krajów Azji , a uważam , że już niedługo możemy się przekonać , jak istotna jest stabilność polityczna i ekonomiczna w Europie . Puentując – żeby Nowy Jedwabny Szlak w pełni zaistniał , musi połączyć Europę Zachodnią z Pacyfikiem .
ML : A do tego konieczna jest trwała stabilność na wszystkich ogniwach pośrednich .
RP : Może właśnie dlatego główna nitka NJS zaczyna ciążyć coraz bardziej na południe , w kierunku Azji Centralnej właśnie . Najważniejsza w układance Jedwabnego Szlaku jest jednak Europa , która nie chce z tej idei rezygnować . Potwierdza to m . in . dokonana ostatnio sprzedaż części hamburskiego portu Chińczykom .
ML : Cały czas nie wiadomo , co wydarzy się w najbliższych miesiącach w rejonie Morza Południowochińskiego – najważniejszego akwenu morskiego dla handlu między Dalekim Wschodem i Europą . Kontenery do Starego Kontynentu nadal w zdecydowanej większości płyną drogą morską , właśnie przez Morze Południowochińskie .
RP : W ramach tego akwenu mamy kilka pomniejszych punktów krytycznych , takich jak Cieśnina Tajwańska , Morze Wschodnio- -Japońskie czy Cieśnina Malaka . Skończyła się pandemia , a zaczęła wojna w Ukrainie , która być może jest preludium do szeregu innych konfliktów zbrojnych na całym świecie .
ML : Czy Chiny postpandemiczne staną się innym krajem ?
RP : Chiny zmieniają się teraz dużo gwałtowniej za sprawą nowych technologii . Jest tu realizowanych wiele programów pilotażowych . Dotyczą one np . cyfrowej waluty , sztucznej inteligencji czy niepokojącego Europejczyków , a wciąż nieukończonego rankingu obywatelskiego . Te przemiany wpłyną nie tylko na Chiny , ale też na cały świat .
Państwo Środka podlega również niepokojom geopolitycznym . Pragnie powrotu do sytuacji sprzed pandemii . Chce rozwijać światową gospodarkę i swoje wpływy , uznając jednocześnie , że wojna w Ukrainie to konflikt lokalny . A tymczasem wokół Chin zaczynają zbierać się czarne chmury . To , że Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje dla tego kraju pięcioprocentowy wzrost gospodarczy w najbliższych latach , nie oznacza , że prognozę uda się zrealizować . Mamy zbyt wiele niewiadomych , a niektóre z nich to kwestie globalne .
ML : Chiny muszą zmierzyć się też z nowymi problemami . Należą do nich kwestie demograficzne , ale też takie trendy jak nearshoring . Wiele mówi się o skracaniu łańcuchów dostaw , co wynika z obawy przed ich zrywaniem na skutek turbulencji geopolitycznych , jeżeli te łańcuchy są zbyt długie .
smart-magazine . pl
31