GOSPODARKA I FINANSE
– Wyzwaniem obecnych czasów jest podejmowanie zdecydowanej aktywności w obszarze zapewnienia Polsce suwerenności energetycznej – niezależności od importowanych węglowodorów . Dotyczy to działań ogólnokrajowych , ale także aktywności podejmowanych w tzw . małych ojczyznach , czyli m . in . budowy i modernizacji mniejszych , lokalnych instalacji elektroenergetycznych . Zaletą Polskiego Zielonego Funduszu będzie jego ścisła współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego ( JST ) i polskimi firmami , celem wsparcia ich w procesie dekarbonizacji i umożliwienia skalowania ich działań . Ten typ ekspozycji nie był dotychczas możliwy dla dużych , międzynarodowych podmiotów finansowych . Jednym z głównych celów realizowanych przez PZF będzie zazielenianie gospodarki komunalnej , w szczególności w sektorze ciepłowniczym . Umożliwi to zarówno dialog prowadzony z instytucjami publicznymi , partnerami branżowymi , jak i dostępne instrumentarium finansowe – mówi Cezariusz Lesisz , Prezes Zarządu ARP S . A .
Polska jest 3 . w Europie i 5 . na świecie producentem wodoru .
ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO
Krok ku zielonemu przemysłowi Stworzenie Centralnej Doliny Wodorowej
Horyzont inwestycyjny PZF ARP
Polski Zielony Fundusz ARP powstaje z zamiarem inwestowania w najbardziej perspektywiczne branże – Morską Energetykę Wiatrową , OZE , Dekarbonizację Gospodarki Komunalnej , Zielony Przemysł i Zieloną Chemię . Kluczową zaletą inwestowania w tym obszarze jest realizacja celów zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym uzyskaniu atrakcyjnych , rynkowych stóp zwrotu przy zbalansowanym ryzyku .
Atrakcyjność PZF wynika w znaczniej mierze z zaplecza finansowego , merytorycznego i reputacyjnego Agencji Rozwoju Przemysłu S . A . ARP to wiarygodny podmiot typu SOE ( State-Owned Enterprise ), będący wyłącznym właścicielem przejmowanego towarzystwa funduszy inwestycyjnych . Ponadto fundusz funkcjonuje w ramach działalności ściśle regulowanej zarówno przez przepisy krajowe , jak i unijne .
86 # 2 wrzesień 2023