O aktualnych nastrojach panujących wśród polskich firm , strategiach budowania stabilności finansowej biznesu , a także najkorzystniejszych w konkretnych przypadkach instrumentach finansowych z Moniką Woźniak , Prezes Zarządu SMEO i Łukaszem Berskim , Chief Marketing Officerem SMEO , rozmawia Dominik Jańczak – redaktor naczelny magazynu „ SMART Business ”.
Dominik Jańczak : Pandemia COVID-19 , gwałtownie rosnące ceny energii , inflacja i spowolnienie gospodarcze – polscy przedsiębiorcy przyjęli w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach sporo ciosów . Z uwagi na specyfikę Waszej działalności jesteście bardzo blisko wielu branż – jakie aktualnie panują nastroje w środowisku biznesowym ? Czego najbardziej boją się polskie firmy i gdzie upatrują nadziei na stabilizację czy dalszy rozwój ?
Monika Woźniak : Pokusiłabym się o stwierdzenie , że aktualne nastroje to mieszanka niepewności i ostrożnego optymizmu . Nasze obserwacje potwierdza zresztą publikowany przez GUS wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej , który powstaje na podstawie ankiet wśród samych przedsiębiorców . Wskaźnik ten wzrósł , co wskazuje na poprawę nastrojów . Z drugiej jednak strony w dalszym ciągu pesymiści przeważają nad optymistami .
Przedsiębiorcy nie czują się dobrze w obliczu niepewności gospodarczej , która generuje niepokój o przyszłość . Do tego dochodzą zagmatwane , niespójne , często niejasne i ciągle zmieniające się przepisy prawne . A biznes lubi stabilizację i spokój . Musi mieć odpowiednie warunki , aby się rozwijać .
Jednym z głównych lęków przedsiębiorców jest perspektywa długotrwałego spowolnienia gospodarczego . Obawiają się , że może ono prowadzić do zmniejszenia liczby zamówień , trudności z płynnością finansową , konieczności redukcji zatrudnienia . Sektor MŚP i tak ma już problemy z rentownością . Barierą , która nie pozwala rozwijać się tak szybko , jakby sobie tego życzyli jego przedstawiciele , są wysokie koszty zatrudnienia i oczywiście podatki .
Dodajmy do tego niepewność związaną z przyszłymi regulacjami i politykami rządowymi , które mogą wpłynąć na warunki prowadzenia działalności .
Mimo tych wyzwań przedsiębiorcy szukają sposobów na dostosowanie się do nowych realiów rynkowych poprzez innowacje , digitalizację i optymalizację procesów . Wzrost zainteresowania nowymi technologiami czy automatyzacją wskazuje na gotowość do inwestowania w przyszłość .
W kontekście finansowania widzimy rosnące zainteresowanie alternatywnymi źródłami kapitału . Firmy coraz częściej poszukują elastycznych i dostosowanych do ich specyficznych potrzeb rozwiązań finansowych , które pozwolą na przetrwanie trudnych okresów i inwestowanie w rozwój .
smart-magazine . pl
15