SMART Business 2/2024 | Page 17

DJ : W turbulentnej przestrzeni gospodarczej dużą wagę przykłada się do płynności finansowej organizacji . Droga do tej płynności bywa różna . Kiedy jedni tną koszty ( nie zawsze w przemyślany sposób ), inni wdrażają instrumenty finansowe . Jakie podejście do budowania tak zwanego cash flow firmy Wy obserwujecie najczęściej ?
MW : Płynność finansowa jest priorytetem , który wymaga przemyślanych i strategicznych działań . Podejścia do budowania cash flow obserwujemy bardzo różne . Owszem , można ciąć koszty , ale to działanie doraźne , choć dla wielu firm wciąż stanowi pierwszą reakcję na problemy z płynnością . Redukcja zatrudnienia czy ograniczenie wydatków operacyjnych przyniesie co prawda krótkoterminowe korzyści , ale nieprzemyślane ruchy zawsze wiążą się z ryzykiem . Cięcia mogą prowadzić do pogorszenia jakości produktów lub usług , co z kolei prawdopodobnie wpłynie negatywnie na lojalność klientów i długoterminową rentowność firmy .
Z drugiej strony obserwujemy też przedsiębiorców , którzy sięgają po wsparcie finansowe ad hoc . Przykładowo , kiedy brakuje im środków na opłacenie pensji pracownika , a wiedzą , że za 45 dni otrzymają przelew od kontrahenta , sięgają po faktoring . Finansując swoje faktury , pieniądze otrzymują od ręki , a to faktor czeka spokojnie na płatności od ich klientów . Dzięki temu nie muszą sięgać po tak radykalne rozwiązania , jak zwolnienia . Liczba takich świadomych przedsiębiorców z roku na rok rośnie .
Z doświadczenia powiem , że najskuteczniejsze firmy to te , które łączą różne podejścia , tworząc zintegrowane strategie .
Jednocześnie optymalizują koszty operacyjne i systematycznie korzystają z faktoringu czy pożyczek . Ważna jest analiza rentowności działań i elastyczność w dostosowaniu kosztów do generowanych przychodów . Liczy się też strategiczne podejście do tematu , bo tych instrumentów nie można rozpatrywać jedynie w kategorii deski ratunkowej . Odpowiednio wykorzystane , mogą przynieść firmie wiele długofalowych korzyści .
DJ : Polski biznes coraz bardziej docenia instrumenty pozwalające na elastyczność kosztową i pełną kontrolę nad wydatkami . Przykłady ? Wzrost wynajmu jako narzędzia finansującego firmową mobilność czy wykorzystywanie faktoringu w zarządzaniu wierzytelnościami . Z moich rozmów z przedstawicielami polskiego biznesu wynika jednak , że pojawia się kategoria firm , które nie tylko reagują np . na przeterminowane faktury , ale wręcz opierają swoją strategię finansową w oparciu o takie narzędzia jak faktoring . Jak oceniacie świadomość polskiego managementu w tym zakresie ?
MW : Faktycznie widzimy , że rośnie liczba firm , które do takich narzędzi jak faktoring podchodzą strategicznie . Świadomość managementu w zakresie nowoczesnych instrumentów finansowych i odpowiedniego ich wykorzystania wzrasta . Rozumiejąc , że płynność finansowa jest kluczem do stabilnego rozwoju , firmy poszukują narzędzi , które zapewnią szybki dostęp do gotówki , poprawę cash flow oraz minimalizację ryzyka opóźnionych płatności . Osoby decyzyjne coraz częściej zdają sobie sprawę z mniej oczywistych korzyści , jakie przynosi faktoring . Dostrzegają ,
smart-magazine . pl
17