SMART Business 2/2025 | Page 38

GOSPODARKA I FINANSE

Rodzaje faktoringu – dopasowanie do potrzeb biznesowych

Faktoring pełny vs niepełny – kwestia odpowiedzialności
Jednym z fundamentalnych wyborów, przed którym staje przedsiębiorca rozważający faktoring, jest decyzja między faktoringiem pełnym a niepełnym. Różnica między nimi dotyczy kluczowej kwestii: kto ponosi ryzyko niewypłacalności dłużnika.
Faktoring pełny( bez regresu) oznacza, że faktor przejmuje na siebie pełne ryzyko niewypłacalności kontrahenta. W przypadku braku płatności ze strony dłużnika usługodawca nie może żądać zwrotu wypłaconej zaliczki od faktoranta. Jest to więc rozwiązanie, które łączy w sobie funkcję finansowania z funkcją ubezpieczenia należności. Według danych Polskiego Związku Faktorów faktoring pełny stanowi około 45 % rynku faktoringu w Polsce.
Faktoring pełny jest szczególnie atrakcyjny dla firm: współpracujących z nowymi lub niepewnymi kontrahentami, działających na rynkach o podwyższonym ryzyku niewypłacalności, poszukujących nie tylko finansowania, ale także zabezpieczenia transakcji, zamierzających znacznie poprawić strukturę bilansu poprzez eliminację ryzyka związanego z należnościami.
Należy jednak pamiętać, że przejęcie ryzyka przez faktora wiąże się z wyższymi kosztami usługi oraz bardziej rygorystyczną oceną wiarygodności kontrahentów. Faktorzy często ograniczają też maksymalny okres finansowania w przypadku faktoringu pełnego.
Faktoring niepełny( z regresem) oznacza, że ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje po stronie faktoranta. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności w określonym terminie( zwykle 30 – 60 dni po terminie płatności), faktor ma prawo żądać zwrotu wypłaconej zaliczki od faktoranta. Ten rodzaj faktoringu koncentruje się głównie na funkcji finansowej, oferując szybki dostęp do gotówki, ale bez przejęcia ryzyka niewypłacalności.
Faktoring niepełny sprawdza się najlepiej w przypadku firm: współpracujących z zaufanymi, długoletnimi kontrahentami o potwierdzonej wiarygodności, poszukujących przede wszystkim poprawy płynności, a nie zabezpieczenia przed ryzykiem, dążących do minimalizacji kosztów usługi faktoringowej, posiadających własne mechanizmy oceny i zarządzania ryzykiem kredytowym.
Twój wybór między faktoringiem pełnym a niepełnym powinien być podyktowany nie tylko kosztami, ale przede wszystkim specyfiką relacji biznesowych, poziomem ryzyka związanego z kontrahentami, a także ogólną strategią zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie.
38 # 2 maj 2025