SMART Business 3/2023 | Page 9

Niezły czas dla Europy Środkowo-Wschodniej
Co czwarta firma w Polsce nie myśli o KSeF
NEWSY

Niezły czas dla Europy Środkowo-Wschodniej

Wydaje się , że dno wzrostu PKB w Europie Środkowo-Wschodniej ( CEE ) jest już za nami , choć ożywienie w 2024 r . będzie prawdopodobnie łagodne .
Wstępne szacunki wzrostu PKB w III kwartale wykazały różne wyniki w poszczególnych gospodarkach , ale wydaje się , że najgorsze dla całego regionu już minęło . Średni ważony wzrost realnego PKB 11 państw członkowskich UE w regionie ( CEE-EU-11 ) poprawił się do + 0,6 % kw / kw w III kwartale z + 0,5 % w II kwartale i + 0,3 % w I kwartale 2023 r . Skorygowany sezonowo wzrost regionalny rok do roku umocnił się do + 0,6 % w III kwartale po + 0,2 % w II kwartale i -0,4 % w I kwartale . Spodziewamy się kontynuacji stopniowego trendu wzrostowego . PKB i Allianz Trade prognozują roczny wzrost regionalny na poziomie około + 0,5 % w 2023 r . ( po + 4,0 % w 2022 r .) i + 2,1 % w 2024 r .
Źródło : Allianz Trade

Co czwarta firma w Polsce nie myśli o KSeF

Nadal 27 % firm nie przygotowało się do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur , który od 1 lipca 2024 r . będzie obowiązkowy dla czynnych płatników VAT – wynika z badania firmy Webcon , największego polskiego dostawcy systemu do obiegu dokumentów .
Dotychczas postępy w kwestii zmiany sposobu fakturowania poczyniły największe firmy . Elektroniczne systemy do fakturowania zintegrowane lub gotowe na integrację z KSeF działają już w co trzecim przedsiębiorstwie zatrudniającym co najmniej 250 osób . Wśród mikroprzedsiębiorców , którzy także są objęci nowymi regulacjami , aż 53 % nie wykonało żadnego kroku w kierunku KSeF . Tylko 22 % firm w Polsce jest już w pełni przygotowanych do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur . Znaczna część przedsiębiorców , bo 44 %, pracuje nad tym lub ma w planach dostosowanie swojego sposobu fakturowania do wymogów KSeF .
Źródło : Webcom
smart-magazine . pl
9