SMART Business 3(2024) | Page 109

Najtrudniej jest zauważyć , że księgowość to już zdecydowanie za mało i wprowadzić zmiany w codziennym funkcjonowaniu naszego biznesu
2 . przyspieszanie przepływu środków pieniężnych i podnoszenie płynności finansowej ,
3 . ocena efektywności zasobów firmy , w tym wydajności pracy ludzi , 4 . poprawa dochodów przedsiębiorstwa .
To tylko kilka przykładowych działań . Posiadanie „ działu finansowego ” odpowiedniego do fazy rozwoju przedsiębiorstwa pozwoli na coraz lepsze przygotowanie informacji niezbędnych w podejmowaniu optymalnych decyzji zarządczych .
moment , kiedy brak kompetencji finansowych może okazać się dotkliwy .
Zmiana i co dalej ?
W pierwszym przełomowym momencie najczęściej konieczna jest weryfikacja zakresu i jakości dostarczanych przez księgowość informacji finansowych . W dalszej kolejności znalezienie przyczyn problemu i rozwiązanie go . W niektórych przedsiębiorstwach może to być wzmocnienie własnego zespołu księgowego . W innych wybór nowego biura rachunkowego do prowadzenia ksiąg .
Jeżeli księgowość już wystarczająco dobrze funkcjonuje , otwiera się przestrzeń dla dalszego rozwoju i profesjonalizacji zarządzania finansami przedsiębiorstwa . Będzie to stopniowe rozbudowywanie działu finansowego o kolejne funkcje . One pozwolą na prowadzenie co najmniej kilku ważnych działań : 1 . kalkulacje kosztów wytworzenia produktów i usług ,
Janusz Szyszko
Ekspert w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw
Właściciel firmy doradczej pomagającej we wdrażaniu zarządzania finansami właścicielom firm z sektora MŚP . Doświadczenie w finansach zdobywał jako makler papierów wartościowych , zarządzający aktywami funduszy inwestycyjnych oraz dyrektor departamentu finansowo-operacyjnego w TFI . Jest inżynierem po SGGW . Przed pracą na rynku finansowym prowadził własną działalność gospodarczą .
smart-magazine . pl
109