SMART Business 3(2024) | Page 11

Potrzeby pracodawców a popularność kierunków studiów
RPP bez zmian stóp procentowych
NEWSY

Potrzeby pracodawców a popularność kierunków studiów

Popularność poszczególnych kierunków studiów wyższych nie zawsze odpowiada potrzebom rynku pracy .
W 2022 r . mury 333 uczelni opuściło 280 882 absolwentów , którzy ukończyli jeden z 897 kierunków . Średnio po otrzymaniu dyplomu absolwenci szukali pracy niecałe dwa miesiące , a w pierwszym roku po ukończeniu studiów mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości średnio 5384 zł brutto . Niskie bezrobocie sprawia , że prawdopodobnie w 2024 r . nie będzie zawodów nadwyżkowych , jednak aż 14 zawodów wymagających
wyższego wykształcenia zostanie uznanych za deficytowe . Mimo że najpopularniejszymi kierunkami w skali kraju pozostają zarządzanie , informatyka , administracja , logistyka i ekonomia , to rynek pracy najbardziej potrzebuje specjalistów z dziedzin medycznych ( kierunek lekarski , położnictwo , pielęgniarstwo , fizjoterapia ), a także finansów i rachunkowości oraz psychologii i pedagogiki . Takie wnioski płyną z raportu PIE „ Absolwenci uczelni na polskim rynku pracy ”.
Polski Instytut Ekonomiczny

RPP bez zmian stóp procentowych

RPP deklaruje , że stopy procentowe na kolejnych posiedzeniach nie ulegną zmianie .
Rada Polityki Pieniężnej ( RPP ) utrzymała stopy procentowe na obecnym poziomie . Główna stopa procentowa NBP wynosi nadal 5,75 %. Taki poziom dalej jest porównywalny do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej . Na Węgrzech i w Rumunii stopy wynoszą obecnie 6,5 %, w Czechach 4,25 %.
Decyzje RPP zaczynają być konserwatywne na tle globalnej polityki pieniężnej . Główne banki będą kontynuować cykle luzowania , aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu . Dla przykładu po słabszych danych o inflacji i PMI Europejski Bank Centralny będzie luzować politykę w październiku , by złagodzić ryzyko recesji w strefie euro .
Polski Instytut Ekonomiczny
smart-magazine . pl
11