SMART Business 3(2024) | Page 31

EKSPERTYZA
Zarząd fundacji rodzinnej Zarząd prowadzi bieżące sprawy fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz . Do jego głównych zadań należy : zarządzanie majątkiem fundacji , realizacja celów statutowych , bieżące prowadzenie listy beneficjentów oraz informowanie ich o przysługujących im prawach , wypłata świadczeń dla beneficjentów .
Zarząd powinien działać z należytą starannością i lojalnością wobec fundacji . Członkowie zarządu nie muszą otrzymywać wynagrodzenia , chyba że statut stanowi inaczej . Z punktu widzenia codziennej praktyki kluczowe są zapisy dotyczące : zasad reprezentacji fundacji , czynności , na dokonanie których zarząd winien uzyskać zgodę korporacyjną innego organu ( zgromadzenia beneficjentów lub rady nadzorczej ). To szczególnie istotne w sytuacji wyboru zarządu spoza grona beneficjentów .
Kompetencje do wyboru zarządu są kluczowe z punktu widzenia fundatora . Musi on , tworząc fundację , zdecydować , czy chce wprowadzić swoiste jedynowładztwo ( przypisując kompetencje powołania do składu zarządu sobie ), czy też demokrację ( cedując to uprawnienie na rzecz zgromadzenia beneficjentów lub rady nadzorczej ).
Powyższe zapisy statutu w praktyce mogą zapewnić fundatorowi lub wskazanym przez niego osobom całkowitą i dożywotnią kontrolę . Niestety w tym zakresie nie ma jedynych słusznych rozwiązań . Każdy fundator musi podjąć tu decyzję po dokładnym przeanalizowaniu swojej sytuacji rodzinnej i majątkowej . Niewykluczone , że niezbędna będzie nie tylko fachowa opieka prawna , ale i pomoc psychologów , którzy pomogą dokonać właściwego wyboru z uwzględnieniem cech poszczególnych członków rodziny .
Rada nadzorcza fundacji rodzinnej Rada nadzorcza to organ kontrolny , który może , ale nie musi być ustanowiony , chyba że liczba beneficjentów przekracza 25 osób – wtedy jest obowiązkowa . Rada nadzorcza nadzoruje pracę zarządu i może mieć dodatkowe uprawnienia określone w statucie . Uwaga – wbrew intuicji , utrwalonej praktyce oraz przepisom dotyczącym spółek handlowych – w fundacji rodzinnej może istnieć rada jednoosobowa . Jest to więc ciało , które nie musi mieć charakteru kolegialnego . W zależności od zapisów statutu rada nadzorcza może być ciałem , które odciąża decyzyjnie zgromadzenie beneficjentów albo ciałem , które wręcz krępuje zarząd . Umiejętne i wyważone opisanie jej kompetencji jest więc kluczowe dla sprawności i efektywności działania zarządu oraz całej fundacji rodzinnej .
Zgromadzenie beneficjentów fundacji rodzinnej Zgromadzenie beneficjentów to organ , w którym zasiadają wybrani przez fundatora ( lub wskazani stosownym algorytmem w statucie ) beneficjenci . Uwaga – bycie beneficjentem nie jest tożsame z członkostwem w zgromadzeniu beneficjentów . Zgromadzenie to również może być organem jednoosobowym .
Beneficjenci będący członkami zgromadzenia beneficjentów decydują o kluczowych sprawach dotyczących funkcjonowania fundacji , takich jak zatwierdzenie
smart-magazine . pl
31