SMART Business 3(2024) | Page 44

FUNDACJE RODZINNE

Jakie podatki płaci fundacja rodzinna ?

Fundacja rodzinna jest bardzo korzystną instytucją w zakresie zabezpieczenia sukcesji i naszego majątku . Umożliwia ona wiele korzyści podatkowych . Ustawodawca , chcąc rywalizować z zagranicznymi odpowiednikami fundacji rodzinnej , zdecydował się na szereg korzyści , zwolnień i preferencji podatkowych .
Główne założenia podatkowe
Ustawodawca , tworząc przepisy dotyczące fundacji rodzinnej , zdecydował się na rozwiązanie , zgodnie z którym w przypadku , gdy fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą , która została wskazana w art . 5 ustawy o fundacji rodzinnej , to wówczas fundacja rodzinna nie płaci podatku w ogóle !
Nieopodatkowana działalność fundacji to przede wszystkim : zbywanie mienia , o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia , najem i dzierżawa , nabywanie i zbywanie papierów wartościowych , instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze lub przystępowanie do spółek handlowych .
Czyli jeśli fundacja : wynajmuje nieruchomości – to nie płaci podatku , otrzymuje dywidendę od spółki , w której ma udziały – to nie płaci podatku , zbywa udziały czy też akcje – nie płaci podatku , udziela pożyczki podmiotowi powiązanemu – to nie płaci podatku .
Możemy zatem wyobrazić sobie sytuację , w której mamy spółkę prowadzącą zwykłą działalność operacyjną ( handlową , transportową itd .), a następnie wypłacającą zysk fundacji rodzinnej zamiast osobie fizycznej ( 0 % podatku ). Później środki te zostają przeznaczone na zakup nieruchomości na wynajem ( 0 % podatku ).
Kiedy fundacja zapłaci podatek ?
Powyżej wskazałem katalog dozwolonych działalności fundacji rodzinnej , które korzystają ze zwolnienia w CIT . Jeśli fundacja rodzinna wykroczy poza ten zakres , musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku CIT według 25 % stawki karnej .
To nie ostatnia sytuacja , w której podatek w fundacji się pojawi . Kiedy zdecydujemy się na wypłatę świadczenia dla beneficjentów fundacji rodzinnej ( beneficjentem może być oczywiście sam fundator ), to dopiero wówczas konieczne będzie uregulowanie podatku CIT w wysokości 15 %. Świadczeniem mogą być oczywiście środki pieniężne , ale również np . ruchomość lub nieruchomość .
44 # 3 październik 2024