SMART Business 3(2024) | Page 49

EKSPERTYZA
To fundator wybiera , które elementy swojego majątku wniesie do fundacji rodzinnej i powierzy jej zarządzanie nimi zgodnie z ustalonymi przez niego celami i zasadami .
firmowe nadwyżki wypracowane przez spółki z grupy .
W sytuacji gdy spółka wypracowuje zyski , które nie są przeznaczone na dalszy rozwój , powinny one zostać przekazane właścicielom . Istnieje wiele sposobów na dokonanie takiego transferu . Może to być klasyczna dywidenda , ale równie popularne są programy odkupu akcji lub udziałów własnych ( buy-back ). Możliwe są także bardziej skomplikowane struktury , które pozwalają na transfery zysków do właścicieli w optymalny sposób .
Fundacja rodzinna jako wspólnik w spółce
Po otrzymaniu nadwyżek akcjonariusze lub wspólnicy mogą podjąć decyzję o ich dalszym inwestowaniu . Fundacja rodzinna stanowi wygodny i efektywny mechanizm do zarządzania takimi aktywami , szczególnie w średnim i długim terminie . Korzystne może być również wniesienie akcji lub udziałów spółki do fundacji rodzinnej . W takim scenariuszu fundacja rodzinna stanie się akcjonariuszem lub wspólnikiem spółki i wypracowane przez nią zyski będą bezpośrednio trafiać do fundacji rodzinnej w formie dywidend . Pozwoli to ominąć pośrednictwo osoby fizycznej w przekazywaniu do fundacji rodzinnej nadwyżek wypracowywanych przez spółkę . Wtedy jednak zyski spółki są kumulowane w fundacji rodzinnej , a nie w majątku fundatora .
Fundacja rodzinna jako narzędzie inwestowania kapitału
W każdym przypadku zarządzania aktywami , czy to poprzez fundację rodzinną , czy poprzez inne struktury , dobrą praktyką jest ustanowienie strategii i polityki inwestycyjnej , nawet jeśli nie wymagają tego przepisy prawa . Taka dokumentacja może ograniczać swobodę zarządzających i kierować decyzje inwestycyjne na określone tory , zgodnie z wolą ustalającego politykę inwestycyjną . W przypadku fundacji rodzinnej może nim być sam fundator . Pozwala to na większy wpływ na to , w jaki sposób i w jakie przedsięwzięcia środki są lokowane , nawet przy braku bezpośredniego uczestnictwa fundatora w zarządzaniu fundacją rodzinną .
Choć fundacja rodzinna może być skutecznym narzędziem do gromadzenia i inwestowania kapitału , ma ona pewne ograniczenia związane z finansowaniem . O ile możliwe
smart-magazine . pl
49