SMART Business 3(2024) | Page 53

EKSPERTYZA
Resort planuje wyeliminowanie z obrotu prawnego fundacji rodzinnych , które prowadzą działalność poza zakresem wskazanym w ustawie o fundacji rodzinnej .
działalność gospodarczą , która wchodzi w zakres zamkniętego katalogu , jest zwolniona z CIT . Jeśli przekroczy ten zakres – zobowiązana jest do zapłaty 25 % CIT od podstawy opodatkowania .
Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych
Tak jest teraz , jednak w niedalekiej przyszłości może się to zmienić . W dniu 12 sierpnia 2024 r . w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw .
Z informacji wynika , że zmiany do ustaw mają na celu m . in . uszczelnienie regulacji dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych . Po rozmowie podsekretarza stanu Ministerstwa Finansów z PAP uzyskaliśmy szczegóły planowanych zmian w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnych .
Okazuje się , że resort planuje wyeliminowanie z obrotu prawnego fundacji rodzinnych , które prowadzą działalność poza zakresem wskazanym w ustawie o fundacji rodzinnej . Podmiotem uprawnionym ( i jednocześnie zobowiązanym ) do rozwiązania takiej fundacji rodzinnej ma być sąd ( zakładamy , że rejestrowy , choć założenia projektu tego nie precyzują ). Szczegóły dotyczące procedury rozwiązania fundacji rodzinnej w takim przypadku nie są jeszcze znane . Jeśli jednak planowane zmiany zostaną wcielone w życie , fundacje rodzinne faktycznie nie będą dłużej mogły prowadzić działalności gospodarczej wykraczającej poza zamknięty katalog z ustawy o fundacji rodzinnej . Będziemy mieć wówczas do czynienia z niedozwoloną działalnością w ramach fundacji rodzinnej i – jak zapowiada resort – ze
smart-magazine . pl
53