SMART Business 3(2024) | Page 57

EKSPERTYZA
Postulaty o stabilne prawo podatkowe podnoszone są od lat , szczególnie przez przedsiębiorców , jednak jak dotąd bezskutecznie . Przypadek fundacji rodzinnej nie będzie w tej sprawie przełomem .
zostaną wprowadzone od 1 stycznia , nawet jeśli na trzy miesiące przed tą datą nie jest w ogóle znana szczegółowa treść planowanej nowelizacji . Kluczowym elementem będą tutaj przepisy przejściowe – jak nowe reguły mają zostać zastosowane do fundacji już istniejących i do wniesionego do nich majątku czy do zawartych długoterminowych umów .
Art . 143 ustawy o fundacjach przewiduje rewizję przepisów po trzech latach od wejścia w życie tej ustawy na podstawie informacji o ich dotychczasowym funkcjonowaniu . Wątpię jednak , by przepis ten został potraktowany jako zakaz wprowadzania zmian przed tym terminem . środowisko prawne nie jest możliwe w Polsce planowanie długoterminowe , co w przypadku fundacji rodzinnej mającej kumulować dorobek dekad ma kluczowe znaczenie .
Największe dwa problemy podatkowe w Polsce to niska jakość wprowadzanego prawa skutkująca sporami interpretacyjnymi oraz brak elementarnej stabilności funkcjonujących regulacji , wynikający z częstych czy wręcz chaotycznych zmian . Jak się okazuje , fundację rodzinną dotykają oba te czynniki : liczne wyroki sądów administracyjnych w sprawach podatkowych wskazują na zakres sporów odnośnie do jej funkcjonowania , a po niespełna półtora roku obowiązywania przepisy podatkowe mają zostać istotnie zmienione .
Podsumowanie
Postulaty o stabilne prawo podatkowe podnoszone są od lat , szczególnie przez przedsiębiorców , jednak jak dotąd bezskutecznie , a przypadek fundacji rodzinnej nie będzie w tej sprawie przełomem . Zakładam , że planowane zmiany
Łukasz Wojtkowiak
WNW Legal smart-magazine . pl
57