WYWIAD
To bardzo potrzebne , ponieważ ceny w skupie niestety spadają i oby nie zakończyły się kryzysem spadku produkcji , który obserwujemy w przypadku hodowli świń . Chiny to przecież olbrzymi rynek .
Wie Pan , co jest naprawdę ciekawe ? My w drobiu ( 3 miliony ton produkcji ) lubimy piersi i udka – te partie idą m . in . do KFC . A Chińczycy preferują korpusy , szyjki i nóżki . Podobnie jest z wieprzowiną . Mamy nadmiar głów , nóg , żołądków , które z pewnością stałyby się szczególnym przysmakiem w kuchni azjatyckiej czy w kuchni chińskiej . Pola do współpracy są , należy jednak konsekwentnie i inteligentnie budować odpowiedni klimat do podpisywania korzystnych umów .
Myślmy o tym , żeby na polskich uczelniach powstawało więcej praktycznych prac , analiz poszczególnych rynków . Uczmy się , w jaki sposób otwierać sobie drzwi , np . jeśli chodzi o certyfikaty , o wejście na rynek , o promocję . Jeżeli cała wiedza o kulturze chińskiej czy azjatyckiej w polskim biznesie często sprowadza się do tego , że przedmioty podaje się dwoma rękami , to kończy się to dla polskiego przedsiębiorcy nie najlepiej .
Jakiś czas temu przygotowaliśmy projekt Centrum Polska-Azja wykorzystujący platformę GD Poland , Chińskiego Centrum Handlowego . Zasadniczym celem jest promocja polskich produktów i usług . Chcemy wykorzystać nasze zdolności magazynowe , transportowe , a także całe ciągi logiczne w budowaniu współpracy z rynkami azjatyckimi . Musimy znaleźć wiarygodnych partnerów i zweryfikować ich możliwości . Drugim bardzo istotnym elementem jest relacja z diasporą – należy wykorzystać jej wiedzę , wsparcie . Powinniśmy też organizować spotkania polskich i chińskich instytucji finansowych odpowiedzialnych za rozliczenia . Ludzie boją się braku wiarygodności – ciekawe inicjatywy często blokuje wymóg przedpłaty i widmo utraty płynności . Jeżeli kontener płynie z załadunkiem i rozładunkiem do Chin ponad 60 dni , a przedpłata wynosi 60 %, to niech Pan sobie wyobrazi małą czy średnią polską firmę , która wysyła dwa kontenery po 10 milionów sztuk towaru . Jaką musi mieć płynność ? Ile powinna wziąć kredytu obrotowego ? Tutaj widzę zadanie dla polskiego KUKE , dla Banku Pekao S . A . i BP , dla Banku Gospodarki Krajowej . Oczekuję , że polskie instytucje przy błogosławieństwie ze strony polityki i dyplomacji siądą do poważnej rozmowy z HSBC czy z Bankiem of China i pewne cesje zostaną poczynione – bo kiedy już mamy zweryfikowanego partnera po jednej i po drugiej stronie , to rośnie pewność transakcji . Wtedy co tydzień wysyłamy wspomniane wcześniej dwa kontenery do Chin i pieniądze na bieżąco spływają .
Proszę zwrócić uwagę , że mamy mało firm , które są w stanie podołać dużym zamówieniom , np . dla sieci dyskontów . Dzisiaj w polskim eksporcie do Chin kluczowe są żywność i miedź – stanowią one 60 % całego eksportu . Mleko na koniec zeszłego roku to było około 6 % chińskiego importu . Ale już w pierwszym kwartale 2023 r . odnotowaliśmy spadek . Nagle okazało się , że bardzo wiele kontaktów w handlu z Chinami , także w polskim eksporcie , skończyło się z jednego powodu – niesamowicie wzrosły stawki transportowe . W tym momencie nie opłaca się do Polski przysyłać np . folii opakowaniowej , dlatego że przy obecnej stawce będzie to najdroższa opcja na rynku
smart-magazine . pl
25