LUDZIE I BIZNES
– mimo że w Chinach nie zdrożała . Proszę zwrócić uwagę , ile włożyliśmy wysiłku w eksport polskich jabłek i polskiego cydru na rynek chiński . A ile w ostatnim sezonie kontenerów z tymi jabłkami sprzedaliśmy ? Niewiele . Cała praca , promocja , działania , udział w targach , wydatki na internacjonalizację – wszystko to wyparowało .
DJ : Mamy do wykonania pracę na wielu poziomach – politycznym , organizacyjnym i mentalnym . Musimy odbudować odpowiednie struktury i zacząć inaczej myśleć o współpracy z Azją . To wysiłek , który zaowocuje raczej w dłuższej perspektywie . Tutaj nie będzie szybkiego zwrotu z inwestycji .
JP : Pod koniec kwietnia byłem w Uzbekistanie na forum gospodarczym . Pojechałem do Taszkientu – jako Polska nie mieliśmy tam żadnej reprezentacji politycznej . Przemawiali prezydenci sąsiadujących krajów , pojawili się ważni ludzie zajmujący się wielkimi funduszami chińskimi czy arabskimi . W gronie zaproszonych gości znalazł się
minister od informatyzacji Węgier . Wśród tych 3 tysięcy ludzi obecnych na sali zbudowano wtedy wrażenie , że najwspanialszym krajem w Europie Środkowej dla uzbeckiej przedsiębiorczości są Węgry . Polskie firmy kupują bardzo dużo wyrobów uzbeckich ze świetnej bawełny , nici , półproduktów , produktów finalnych i reeksportują dalej . I to jest wzrost rok do roku o 30 – 36 milionów dolarów . Gdybyśmy jeszcze bardziej przyłożyli się do budowania tych relacji i z każdym krajem Azji Centralnej poprawili nasz eksport o 10 – 15 milionów USD , to zyskalibyśmy łącznie 60 milionów USD . Dyplomacja i polityka powinny służyć wymianie handlowej .
Przecież to powszechnie znany fakt , że tam , gdzie decydowałem o rozkładzie akcentów polskiej polityki gospodarczej , każdą rozmowę zaczynałem od zaprezentowania 2 – 3 polskich importerów . Mówiłem , że ja nie tylko przejechałem sprzedawać , ja przyjechałem też kupować . To robiło wrażenie . Ale jednocześnie na tych spotkaniach pojawiały się podmioty , z którymi mogliśmy zrobić biznes korzystny dla nas .
26 # 1 lipiec 2023