WYWIAD
W naszej Izbie Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja bardzo często nie zarabiamy na naszej działalności . Jeśli tylko uda się pomóc polskiej firmie coś sprzedać , jeśli damy radę zdobyć kolejny obiecujący kontakt biznesowy czy nie dopuścić do wpadki polskiego eksportera lub importera albo kolanem dopchniemy kontrakt , w którym brakowało finansowania , to jest to wielka satysfakcja . To moja pasja . Staram się rozgrywać kontakty handlowe na różne sposoby – życzliwością , przyjaźnią .
DJ : Kiedy rozmawiamy o rynku azjatyckim , naturalnie narzucają nam się Chiny . Na jakie inne państwa warto zwrócić uwagę w regionie ?
JP : Na wszystkie . Dawno temu zmieniał się ambasador Albanii . Wziąłem do ręki czołową polską gazetę i czytam komentarz na temat tego , że Piechociński dwie godziny poświęcił na spotkanie z ambasador Albanii . Zadzwoniłem do dziennikarza , który popełnił wspomniany materiał , a także do szefa działu ekonomicznego tej gazety . Powiedziałem im , że Albania kupuje u nas towary za 52 miliony USD . Sprzedaje nam za 8 milionów USD . Kupują m . in . pługi , siekiery , metal . A przecież mamy jeszcze w Polsce wytwórców , którzy to wszystko produkują , a na rynku niemieckim , brytyjskim , amerykańskim , chińskim nie sprzedają . Więc jeżeli ja dwa czy trzy razy podniosę obroty handlowe i utrzymam te proporcje , to będziemy 80 milionów USD do przodu . W związku z tym , kiedy Pan pyta o to , na jakie kraje powinniśmy zwracać uwagę , odpowiadam : na wszystkie .
Nie tylko na Indonezję , która za chwilę stanie się prawdziwą potęgą gospodarczą , ale też na inne państwa mogące czerpać z doświadczenia i techniki polskiego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego , takie jak Wietnam , Kambodża czy Laos .
Firma z Kórnika zbudowała już trzy cukrownie na słonych polach w Chinach . Dlaczego my się tym nie chwalimy ? Znaczna część tamtejszych gruntów zawiera za dużo soli , więc niektóre uprawy tam nie rosną . Okazało się , że burak cukrowy generuje produkcję , a jednocześnie zmniejsza skalę zasolenia .
Chwalmy się takimi dokonaniami , mnóżmy ten dorobek . Wiadomo , że nie zawsze wszystko uda się załatwić . Ale zaczynajmy od tego , na co się zgadzamy , co możemy wspólnie posunąć do przodu . Jeśli mamy naszemu partnerowi powiedzieć „ nie ”, zróbmy to językiem wspaniałej dyplomacji : „ dzisiaj nie jesteśmy gotowi na decyzję , ale nie mówimy >> nie <<, musimy się zastanowić . Jeszcze raz rozważymy Wasz pomysł ”. Odmówiliśmy , ale pozostawiając przestrzeń na dalszą współpracę . Nie powiedzieliśmy : „ Won , nic z tego nie będzie ”.
DJ : Bez palenia mostów .
JP : Oczywiście ! Powinniśmy być lojalnym partnerem w NATO i w Unii Europejskiej , ale na wszystkich innych możliwych kierunkach należy budować jak najlepsze kontakty dwustronne . To wielkie wyzwanie dla naszych polityków i polskiego biznesu – ale też potencjalne korzyści są ogromne .
smart-magazine . pl
27