SMART Business 1/2023 | Page 31

WYWIAD
które generują miejsca pracy wymagające wyższych kwalifikacji , ale też wnoszące większą wartość dodaną do gospodarki – i lepiej płatne .
Zwolnienia podatkowe to oczywiście podstawowy mechanizm wsparcia w ramach PSI , ale samo przyciąganie nowych inwestycji do regionów dotąd pomijanych wymaga większego wysiłku . Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzi Program Fabryka , którego celem jest wsparcie średnich miast . Stalowa Wola , Elbląg , Włocławek , Chełm , Zamość – w tych miastach budujemy nowoczesne budynki biurowo-usługowe , które wypełnią lukę , jeśli chodzi o dostępność takiej infrastruktury i otworzą przestrzeń dla firm , które szukają nowych miejsc do rozwijania działalności .
DJ : W polskiej przestrzeni publicznej od wielu lat toczy się żywiołowa debata związana z tym , czy strategiczne branże gospodarki , szczególnie te pozostające w utrzymującym się kryzysie , należy prywatyzować , czy restrukturyzować . Jak odpowiedziałoby ARP na tak postawione pytanie ?
KM : Powiedziałbym , że ta debata jest nieco anachroniczna w kontekście światowych trendów . Sam wolny rynek jest pewnym złudzeniem – funkcjonuje tylko dzięki ramom , które powstają poza nim . Jeśli myślimy o gospodarce w szerokiej perspektywie , to musi być ona nastawiona szczególnie na rozwój . I to właśnie troska o długofalowy rozwój jest misją działania Agencji Rozwoju Przemysłu S . A . Dlatego też często angażujemy się w projekty istotne z punktu widzenia rozwoju całej gospodarki , ale także rozwoju społecznego . Państwo może być równie efektywne , co wolny rynek , a w pewnych obszarach jest po prostu bardziej skuteczne .
DJ : ARP jest operatorem największej w historii inwestycji zagranicznej w Polsce . Jaki wpływ na polską gospodarkę będzie miało powstanie nad Wisłą fabryki Intela ?
KM : Projekt Intela to coś więcej niż tylko kolejna inwestycja . Jej skala jest ogromna , chodzi o inwestycję wartą blisko 20 miliardów zł . Jednak jeszcze ważniejsza jest jakość tej inwestycji . Intel rozpoczyna w Polsce proces budowy całkowicie nowego sektora przemysłowego [ 3 ]. Branża półprzewodnikowa będzie decydować o obliczu światowej gospodarki w XXI w . Chipy są dziś elementem każdego urządzenia elektronicznego – od lodówki , przez smartfona , aż po procesory stosowane w robotyce . To o kontrolę nad produkcją czipów toczy się rywalizacja między dwoma największymi światowymi potęgami – USA i Chinami . Krótko mówiąc : mikroczipy to klucz do makroprocesów , które ukształtują świat przyszłości .
Polska skorzysta na inwestycji Intela w kilku wymiarach . Po pierwsze , sama fabryka Intela to 2 tys . nowych , wysokojakościowych miejsc pracy . Konkurencyjność polskiej gospodarki nie polega już na szerokim dostępie do taniej siły roboczej . Teraz naszą przewagą konkurencyjną są wysoko wykwalifikowane kadry . Po drugie , pojawi się co najmniej 10 tys . nowych miejsc pracy dla kooperantów Intela . To będzie prawdziwy boom inwestycyjny dla Dolnego Śląska .
smart-magazine . pl
31