LUDZIE I BIZNES
Po trzecie – i być może najważniejsze – projekt Intela to kolejny sygnał dla świata , że w Polsce warto inwestować . W ślad za gigantem z Doliny Krzemowej powinny pojawić się u nas kolejne globalne marki . Agencja Rozwoju Przemysłu S . A . będzie pracować nad tym , by inwestycja Intela była początkiem całej serii . jakie przyjmuje Unia Europejska , ale problemem jest tempo , w jakim te cele musimy osiągnąć . Transformacja energetyczna przeprowadzona w tempie forsowanym przez najbardziej zamożne kraje Europy jest dla polskich firm zwyczajnie niesprawiedliwa i stanowi barierę rozwojową niemal nie do przeskoczenia . Tyle jeśli chodzi o politykę na poziomie europejskim .
Krzysztof Michalski
Wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S . A .
DJ : Jak powinna wyglądać transformacja energetyczna w Polsce , aby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy społeczną odpowiedzialnością biznesu a bezpieczeństwem strategicznym polskich firm ?
KM : Nigdy dość powtarzania , iż polska gospodarka zaczęła adaptację do wymagań polityki neutralności emisyjnej z zupełnie innego poziomu niż Europa Zachodnia . Mamy zgodę co do celów klimatycznych ,
Mam nadzieję , że w interesie polskich firm uda się dostosować założenia transformacji energetycznej do możliwości polskiej gospodarki . Co nie oznacza , że powinniśmy czekać z założonymi rękami . Agencja Rozwoju Przemysłu S . A . ogłosiła niedawno strategię działania spółki do roku 2025 i jej kluczową częścią jest właśnie zaangażowanie w inwestycje w branży energetycznej . Stawiamy na „ czysty przemysł ” – chcemy , żeby transformacja energetyczna nie była dla polskich przedsiębiorstw obciążeniem , ale szansą na dodatkowe zyski i włączenie się w nowe łańcuchy dostaw . Wspominałem już o naszych działaniach w obszarze wodoru , morskiej energetyki wiatrowej , o pracy nad włączeniem się w łańcuch dostaw dla małych reaktorów modułowych . Współpracując zarówno z firmami krajowymi , jak i zagranicznymi , wiemy , że tania i czysta energia to warunek konieczny dla ich rozwoju .
Alternatywa jest prosta : albo sami będziemy produkować energię dla polskiej gospodarki , albo będziemy ją importować z zewnątrz . Wybór jest oczywisty , ale jego realizacja bardzo wymagająca . Mogę jednak zadeklarować , że tak jak Agencja Rozwoju Przemysłu S . A . była partnerem dla polskich firm w burzliwych czasach transformacji , tak teraz będzie dla nich wsparciem w transformacji energetycznej .
32 # 1 lipiec 2023