SMART Business 1/2023 | Page 44

MOJA FIRMA
Po czasie , mając za sobą kilkadziesiąt projektów rozwojowych i transformacyjnych , które prowadziłem lub wspierałem w ramach własnej działalności doradczej , mogę z pełnym przeświadczeniem potwierdzić , że koncepcja ta precyzyjnie ilustruje wszelkie zalety i pułapki szybkiego wzrostu przedsiębiorstwa . Co z tego wynika dla praktyki zarządzania firmą ? Na co uważać , zarządzając ekspansją oraz jak wykorzystać nadarzające się szanse ? Odpowiedzenie na powyższe pytania i udzielenie wskazówek praktycznych , ilustrowanych prawdziwymi doświadczeniami wdrożeniowymi , stały się motywacją do napisania artykułu , do przeczytania którego Państwa zachęcam .
Faza kreatywności i kryzys przywództwa
Faza kreatywności to pierwszy etap rozwoju przedsiębiorstwa . W tej fazie firma rozwija się dzięki pomysłom i innowacjom generowanym przez stosunkowo niewielką liczbę osób , głównie założyciela . Osoba ta ma jednoznaczną wizję rozwoju firmy , podejmuje wszystkie strategiczne oraz taktyczne decyzje oraz zatrudnia tych , którzy pasują do jej koncepcji , czyli koleżanki , kolegów , członków rodziny . Brak tutaj jakichkolwiek struktur zarządczych , procesów czy harmonogramów projektów .
Ten stosunkowo niewielki zespół wykonawczy , zarządzany i monitorowany przez właściciela , koordynuje się poprzez proces osmozy , czyli intuicyjnie . Firma działa niezwykle skutecznie i dynamicznie . Brak jej ociężałości charakterystycznej dla dużych korporacji , klient wie zawsze i wszędzie , do kogo może się odezwać . Oferty składa się szybko i zwyczajowo są niskie kosztowo – firma nie posiada przesadnie rozbudowanych kosztów pośrednich . Wszystko wydaje się być doskonale naoliwione i ustawione – do czasu . Do momentu , gdy liczba decyzji – zarówno strategicznych , jak i operacyjnych – które musi podjąć właściciel , staje się ograniczeniem jej wzrostu . Wtedy właśnie pojawiają się pierwsze problemy związane z brakiem struktury organizacyjnej i kontroli w firmie – przychodzi kryzys przywództwa .
Faza kreatywności Kryzys przywództwa
Faza kolektywnego wzrostu Kryzys autonomii
Faza decentralizacji Kryzys kontroli
Faza koordynacji Kryzys teczkowy
Faza współpracy
Kryzys odnowy
Rys . 1 . Model cykli życiowych organizacji według Greinera . Na podstawie Mary Jo Hatch , „ Teoria organizacji ”, PWN , Warszawa 2002 , s . 179 .
44 # 1 lipiec 2023