MOJA FIRMA
Zazwyczaj , myśląc o płynności , koncentrujemy się na ofercie banków . Przedsiębiorcy mają do wyboru sporo produktów od klasycznych kredytów obrotowych , poprzez linie kredytowe w rachunku oraz produkty inne niż zwykłe kredyty ( ale spełniające ich funkcje ), oferowane przez banki albo ich partnerów ( leasing , wykup wierzytelności , różnorakie gwarancje ). Jedną z najciekawszych ofert , cieszących się rosnącym zainteresowaniem jest faktoring .
– Częstym wymogiem rynku jest udzielenie kupującemu kredytu kupieckiego ( czyli sprzedaż towaru z odroczoną na pewien czas płatnością ). To oczywiście istotnie obciąża płynność firmy sprzedającej ( towar został wyprodukowany i dostarczony , koszty poniesiono , a wpływ środków za sprzedaż jest odroczony ). Liczne na rynku firmy faktoringowe gotowe są dostarczyć zapłatę w imieniu klienta szybciej – tłumaczy Piotr Soroczyński , główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej . – W dodatku często ta oferta połączona jest z ubezpieczeniem tych należności . To wszystko wyraźnie skraca czas kredytowania odbiorców i zmniejsza ryzyko transakcji , więc ostatecznie odciąża płynność firmy – dodaje . wpływ mają przede wszystkim czynniki makroekonomiczne , takie jak spowolnienie gospodarcze . Cały czas jednak widać , że faktoring stał się popularnym narzędziem zarządzania płynnością finansową i redukcji ryzyka dla wielu firm .
Podobnego zdania jest Damian Sapielak , prezes zarządu Flexidea Polska . – Wzrost zainteresowania faktoringiem widać zarówno po stronie przedsiębiorców , jak i instytucji finansowych . Zmieniające się potrzeby firm , zwłaszcza tych z sektora MŚP , skłaniają je do poszukiwania elastycznych rozwiązań finansowych . Faktoring daje możliwość szybkiego uzyskania środków pieniężnych poprzez zbycie należności , co przyczynia się do zwiększenia płynności finansowej i umożliwia dalszy rozwój .
Jak wygląda rynek faktoringu ?
Rynek faktoringu w Polsce oferuje szeroki wybór produktów i usług dostosowanych do różnych potrzeb i wymagań klientów . To dynamiczna branża , w której innowacje technologiczne odgrywają coraz większą rolę , umożliwiając korzystanie z usług faktoringowych wielu przedsiębiorcom .
Zdaniem Doroty Mazur , kierownika ds . finansowania biznesu w PragmaGO , wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę , że stały dostęp do kapitału obrotowego to sposób na przetrwanie ich przedsiębiorstwa , szczególnie w obecnym , wymagającym otoczeniu . Dlatego korzystanie z faktoringu zyskuje na popularności . Rynek faktoringu w Polsce rozwija się zatem dynamicznie , w zeszłym roku w tempie ok 30 % r / r , w pierwszym kwartale tego roku nieco wolniej – 8,4 % r / r . Na niższą dynamikę wzrostu w tym roku
– W ubiegłym roku faktorzy sfinansowali faktury firm o łącznej wartości ponad 460 mld zł ( wg danych PZF ), co oznacza wzrost o 27 % w porównaniu z rokiem poprzednim . Trend wzrostowy na polskim rynku utrzymuje się od wielu lat – jest to jedyne narzędzie finansowe , gdzie możemy zaobserwować tak regularny i powtarzalny rozwój . Dobrze obrazuje to liczba firm korzystających z faktoringu . Jeszcze 10 lat temu rozwiązanie to wykorzystywało 5 – 6 tysięcy firm , a dzisiaj jest to blisko 30 tysięcy . Są to
52 # 1 lipiec 2023