SMART Business 1/2023 | Page 53

dane PZF , które nie zrzesza 100 % firm faktoringowych , czyli pomijamy tu wiele fintechów oferujących mikrofaktoring ( niskie wartości faktur , duże rozdrobnienie firm ) – mówi Marek Sikorski , dyrektor marketingu eFaktor .
Zdaniem eksperta ostatnie lata wygenerowały wiele czynników , które powodują wzrost zainteresowania organizacji tym narzędziem . Rok 2022 to głównie rekordowo wysoka inflacja . Faktoring jest bardzo dobrym narzędziem przeciwdziałającym jej skutkom .
– Weźmy przykład firmy budowlanej mającej wykonać zakontraktowany projekt , który będzie trwał dłużej . Ceny materiałów gwałtownie rosną – w ciągu dwóch miesięcy nawet o 100 %, co zmienia rentowność całego przedsięwzięcia . Dla realizującego inwestycję wielkie znaczenie ma to , czy kupi materiały teraz , czy za dwa miesiące . Tak było w wielu branżach . Firmy potrzebowały gotówki natychmiast , więc starały się przyspieszać płatności za faktury , żeby móc dalej wykonywać usługi i przeżyć .
Na przykład w transporcie ceny paliwa rosły przez kilka miesięcy . Przez rok inflacja pożarła jedną trzecią wartości paliwa w baku tira . Przedsiębiorca , który miał gotówkę od faktora , mógł pracować na wyższej marży , kupując zapas oleju napędowego w odpowiednim momencie . „ Odmrożenie ” środków na fakturach zwiększa elastyczność funkcjonowania przedsiębiorstwa . Dlatego firmy transportowe to u wielu faktorów nawet 50 % portfela , tak jest np . w naszej spółce córce , w Finea – tłumaczy Marek Sikorski . – Lata 2020 – 2021 to wpływ COVID-19 i przestojów w łańcuchu dostaw . Firmy zaczęły zjadać rezerwy finansowe i potrzebowały katalizatora . Z jednej strony zamawiający chciał wydłużyć termin płatności , a druga strona potrzebowała gotówki na wykonanie zlecenia . Dla jednych i drugich faktoring był idealnym rozwiązaniem . Zamawiający mógł płacić za dwa miesiące , a wykonujący usługę otrzymywał pieniądze nawet w ciągu kilku godzin . Kosztem faktoringu wielokrotnie firmy dzieliły się po połowie – dodaje .
Zalety i wady faktoringu
Podstawową zaletą faktoringu jest zatem to , że pozwala on na uzyskanie pieniędzy z wystawionej faktury na długo przed upływem wskazanego na niej terminu płatności . – W wielu branżach takie terminy mogą wynosić nawet kilkadziesiąt dni . W tym czasie przedsiębiorca nie ma dostępu do de facto zarobionych przez siebie pieniędzy , a koszty realizacji zamówienia już zostały poniesione . To trudny moment , bo firma może nie mieć środków na podjęcie kolejnego zlecenia czy opłacenie bieżących zobowiązań , co grozi utratą płynności finansowej . Faktoring niweluje ten problem . Przedsiębiorca zgłasza fakturę do finansowania faktorowi , ten wypłaca środki od razu po potwierdzeniu cesji przez odbiorcę faktur . Odbiorca spłaca fakturę w terminie bezpośrednio faktorowi . Faktor prowadzi również monitoring należności , który pomaga klientowi w ocenie kondycji biznesu kontrahenta pod kątem ryzyka niewypłacalności – tłumaczy Dorota Mazur z PragmaGO .
Główną zaletą faktoringu , jak podkreśla również Marek Sikorski , jest fakt , że przedsiębiorca staje się mniej zależny od terminów zapłaty . Może precyzyjnej planować wydatki i wykorzystywać okazje rynkowe . To daje elastyczne podejście do nowych
smart-magazine . pl
53