MOJA FIRMA zleceń , bardziej swobodne planowanie marż czy większą konkurencyjność na rynku . Co bardzo istotne , faktoring , a szczególnie faktoring pozabankowy nie opiera się na zdolności kredytowej . Może z niego skorzystać nawet bardzo młoda firma lub organizacja z niską oceną kredytową . Warunkiem jest dobra sytuacja finansowa kontrahenta – koniec końców to on opłaca fakturę i to ten podmiot jest istotny dla faktora .
Warto pamiętać jednak , że w większości sytuacji są w tym przypadku trzy strony umowy – firma faktoringowa , wystawiający fakturę oraz ten , który fakturę opłaca . Tym samym na cesję wierzytelności musi wyrazić zgodę kontrahent . Jeżeli w umowie mamy wpisany zakaz cesji wierzytelności , to powinniśmy szukać oferty faktoringu cichego ( faktoring bez informowania kontrahenta o finansowaniu faktury ). – Nasza firma oferuje taki produkt , jednak jego dostępność i przyznawalność jest na zdecydowanie niższym poziomie . Dodatkowo jest to usługa droższa – zaznacza Marek Sikorski z eFaktor .
Damian Sapielak podkreśla z kolei , by pamiętać , że koszty faktoringu mogą być wyższe w porównaniu do tradycyjnych źródeł finansowania , a niektóre przedsiębiorstwa mogą odczuć ograniczenie w dostępności finansowania w przypadku niskiej jakości ich należności lub wrażliwości na ryzyko . Ponadto faktoring opiera się na relacji z kontrahentami , co oznacza , że niektóre przedsiębiorstwa mogą obawiać się utraty kontroli nad tym aspektem swojej działalności .
Dla jakich firm będzie to dobre rozwiązanie ?
Faktoring jest dobrym rozwiązanie dla firm , które dużą część usług i produktów sprzedają z długim terminem płatności , czyli takich , które wystawiają faktury terminowe . To powszechnie występujący w polskiej gospodarce model rozliczeń . Zdaniem Marka Sikorskiego w największym stopniu dotyka najmniejszych przedsiębiorców , którzy są na końcu biznesowego „ łańcucha pokarmowego ”. Takie firmy nie mają zazwyczaj innych opcji , bo są zbyt małe lub za krótko działają , żeby pieniądze pozyskać w banku . Zresztą po podwyżkach stóp procentowych bankowe kredyty są drogie . Jeżeli organizacja chce rozwijać się szybciej i potrzebuje do tego gotówki , to faktoring jest dobrym rozwiązaniem . Podobnie dla firm , które wpadły w kłopoty płynnościowe . Z powodzeniem skorzystają również podmioty , które lubią mieć kontrolę nad swoim cash flow .
– Faktoring jest szczególnie przydatny dla firm działających w branżach , gdzie długie terminy płatności są powszechne , takich jak handel , produkcja , usługi biznesowe czy transport . Przedsiębiorstwa , które mają regularne przepływy handlowe , mogą wykorzystać faktoring do optymalizacji swojego kapitału obrotowego – dodaje Damian Sapielak . W opinii eksperta faktoring jest również odpowiednim rozwiązaniem dla firm o ograniczonym dostępie do tradycyjnych źródeł finansowania , takich jak banki . Małe i średnie przedsiębiorstwa , startupy oraz organizacje z ograniczoną historią kredytową mogą znaleźć w faktoringu elastyczne finansowanie .
Z danych faktura . pl wynika , że najdłużej w 2022 r . na przelew czekały właśnie małe i średnie firmy zajmujące się transportem i gospodarką magazynową ( średnio 20,9 dnia ). Średnio , czyli realnie wielu przedsiębiorców czeka znacznie dłużej . Według danych firmy eFaktor w przypadku branży transportowej 45 % faktur ma termin płatności
54 # 1 lipiec 2023