SMART Business 1/2023 | Page 55

miesiąc lub dłużej , ale normą jest nawet 60 dni oczekiwania na przelew . Faktura wystawiona dzisiaj może zostać zapłacona we wrześniu .
Jak podkreśla ekspert eFaktor , za nami chyba najtrudniejszy w ostatnim czasie kwartał w sektorze TSL ( Q1 2023 ). Allianz Trade podaje , że liczba niewypłacalnych firm transportowych w pierwszym kwartale wyniosła 110 , gdy rok wcześniej takich przypadków naliczono 34 , a w 2020 r . – 17 . W całej gospodarce liczba niewypłacalności w pierwszym kwartale 2023 r . wzrosła o 136 % r / r , gdy w transporcie powiększyła się o 224 %. Wiele firm musi przyspieszyć przepływ pieniędzy , żeby przetrwać .
O czym pamiętać , korzystając z faktoringu ?
Przy analizie umowy faktoringowej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów . – Po pierwsze , warto dokładnie przestudiować warunki finansowania , takie jak maksymalny limit faktoringowy , stawki opłat , harmonogram wypłat oraz terminy płatności . Należy również zrozumieć , jakie dokumenty i informacje są wymagane do złożenia wniosku o finansowanie oraz jakie procedury weryfikacji są stosowane przez instytucję faktoringową – radzi Damian Sapielak .
Zdaniem eksperta w umowie faktoringowej powinny być wyraźnie określone prawa i obowiązki obu stron , w tym prawa do cesji wierzytelności , zasady odzyskiwania należności od kontrahentów oraz odpowiedzialność za ewentualne niespłacone faktury . Warto również zwrócić uwagę na klauzule dotyczące wypowiedzenia umowy , sankcje za opóźnienia płatnicze czy zmiany w warunkach finansowania .
Wymagania instytucji faktoringowych mogą się różnić , ale najczęściej dotyczą one akceptowalności kontrahentów , jakości i terminów płatności na fakturach , a także wiarygodności finansowej przedsiębiorstwa korzystającego z faktoringu . Instytucje faktoringowe często wymagają od przedsiębiorstwa prowadzenia regularnej działalności , posiadania dobrego stanu kredytowego oraz spełnienia określonych standardów jakościowych .
Koszty faktoringu mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników , takich jak profil ryzyka przedsiębiorstwa , rodzaj faktoringu ( np . pełny czy bezzwrotny ), maksymalny limit finansowania czy harmonogram płatności . Koszty mogą obejmować opłaty za obsługę faktoringu , prowizje od udzielonego finansowania , opłaty za weryfikację kontrahentów lub opłaty za usługi dodatkowe , takie jak ubezpieczenie należności . Ważne jest dokładne zapoznanie się z kosztami i skonsultowanie ich z instytucją faktoringową przed podpisaniem umowy .
– W eFaktor i Finea swoją decyzję opieramy na dwóch dokumentach : wyciągach bankowych i plikach JPK . Wydajemy decyzję w ciągu kilku godzin od otrzymania wspomnianych dokumentów . Sam koszt zawiera się w prowizji od sfinansowanej faktury i jest to wydatek rzędu 1 – 2 % wartości faktury . Usługa pozwala więc za niewielką opłatą uzyskać dostęp do swoich środków finansowych – tłumaczy Marek Sikorski . – Po faktoring zaczyna sięgać coraz większa liczba firm TSL . Wykorzystanie faktoringu i skont ( czyli możliwość wcześniejszej wypłaty środków z faktury oferowana przez firmy spedycyjne przy udziale faktora ) w sektorze TSL cały czas rośnie – dodaje .
smart-magazine . pl
55