SMART Business 1/2023 | Page 56

MOJA FIRMA
Zdaniem Doroty Mazur , rozmawiając z faktorem , należy przede wszystkim jasno określić swoje potrzeby . Warto ustalić , czy finansowanie będzie udzielane na stałych , powtarzalnych kontrahentów , czy raczej będzie dotyczyło jednorazowych transakcji lub frachtów .
Jeśli chodzi o samą umowę , to z punktu widzenia przedsiębiorcy ważna jest wygoda podczas składania wniosku ( np . możliwość złożenia go online ), minimalna liczba wymaganych dokumentów niezbędnych do jego rozpatrzenia czy łatwość zawarcia umowy . – Obecnie w PragmaGO umowy mogą być zawierane w zróżnicowany sposób , w zależności od preferencji klienta . Możliwy jest podpis poprzez kod SMS , elektroniczny podpis poprzez platformę Autenti lub podpis osobisty . Ważny jest też czas dostępu do pieniędzy , który może być wydłużony , jeżeli trzeba oczekiwać na podpisanie cesji przez odbiorcę faktury . W PragmaGO rozwiązaliśmy ten problem . Przy pierwszym finansowaniu klient otrzymuje część kwoty , o którą wnioskuje jeszcze przed uzyskaniem podpisu na cesji . Forma prowadzenia działalności przez klienta , historia współpracy czy okres prowadzenia działalności nie mają znaczenia . Koszt związany z finansowaniem uzależniony jest m . in . od wartości limitu finansowania , o jaki ubiega się klient , częstotliwości finansowania , formy współpracy jaką wybierze ( czy umowa dotyczy jednorazowych wykupów , czy stałej współpracy ), rodzaju zawieranej umowy ( z regresem lub bez regresu ). Nie bez znaczenia jest też kondycja finansowa naszego klienta – wyjaśnia Dorota Mazur .
Alior Bank oferuje z kolei klientom opcje faktoringu odwrotnego i faktoringu należnościowego . – W przypadku tego pierwszego bank płaci 100 % wartości faktury dostawcy , a klient otrzymuje do 180 dni dodatkowego finansowania do każdej pojedynczej płatności wykonanej przez bank . Z kolei faktoring należnościowy umożliwia firmom uzyskanie środków pieniężnych za dostarczone do kontrahentów towary oraz za wykonane usługi , każdorazowo przed terminem płatności wynikającym z faktury lub najpóźniej w dacie wymagalności faktury – tłumaczy Maciej Melonik , ekspert ds . produktów finansowania handlu w Alior Banku .
Inna możliwość – kredyty
Ciekawą formą otrzymania zastrzyku finansowego jest też kredyt kupiecki . – Dzięki kredytowi kupieckiemu można pozyskać i wprowadzić do obiegu towar bez wcześniejszego istotnego zaangażowania finansowego , a zapłacić , kiedy przynajmniej cześć tak zakupionego towaru będzie już sprzedana . Oczywiście nie każdy dostawca ma w ofercie sprzedaż z odroczoną płatnością , a by z niej skorzystać , trzeba spełnić warunki stawiane przez sprzedawcę ( zazwyczaj trzeba mieć pozytywną historię dotychczasowej współpracy ) – mówi Piotr Soroczyński .
Dominika Byrska , dyrektor Biura Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S . A . twierdzi natomiast , że korzystnym i intuicyjnym sposobem poprawy płynności finansowej przedsiębiorstwa jest kredyt w rachunku bieżącym . – To szybki i łatwy dostęp do dodatkowych środków pieniężnych w formie ujemnego salda na rachunku bieżącym . W Banku Pekao zauważamy , że jest to produkt kredytowy , o który najczęściej wnioskują klienci – twierdzi ekspertka . W ramach przyznanego limitu ( kredytu ) każde wykorzystanie środków pomniejsza dostępny limit , a wpływ powoduje natychmiastową spłatę kredytu . Odsetki pobierane są zbiorczo na koniec miesiąca – przeliczone co do liczby dni
56 # 1 lipiec 2023