SMART Business 1/2023 | Page 71

Firmy wydają się mieć mniejszy apetyt ekspansji na nowe rynki i preferują konsolidację działań na tych już istniejących .
wydaje się mieć priorytetowe znaczenie , ponieważ trzecim preferowanym środkiem w ramach oczekiwanej polityki państwa jest zredukowanie barier w handlu , w tym rezygnacja z podatku granicznego od emisji CO2 .
A co z ESG ?
Kryzys energetyczny podkręca tempo zielonej transformacji . W obliczu spowolnienia gospodarczego i ograniczeń finansowych ponad 80 % respondentów twierdzi , że w 2023 r . będzie przedkładać ciągłość biznesową nad zobowiązania w zakresie ESG . Firmy nie zrezygnowały jednak całkowicie z realizacji celów zrównoważonego rozwoju . Większość respondentów ( 85 %) podejmuje bardziej intensywne działania na rzecz przejścia na ekologiczne źródła energii w perspektywie długoterminowej , zwłaszcza w Hiszpanii , Stanach Zjednoczonych i Francji .
– Główne działania w zakresie ESG nadal koncentrują się na środkach krótkoterminowych , takich jak wybór ekologicznych środków transportu , większe oczekiwania wobec dostawców dotyczące standardów ESG lub poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w łańcuchu dostaw . Priorytetem są jednak również bardziej strukturalne środki , takie jak opracowywanie zrównoważonych i innowacyjnych produktów oraz usług , a także zmniejszenie zaangażowania w działalność szkodliwą dla środowiska – podsumowuje Aylin Somersan Coqui .
Polska czołowym eksporterem
Sławomir Bąk , członek zarządu ds . oceny ryzyka w Allianz Trade zauważa , że Polska i polskie firmy w gronie najistotniejszych eksporterów z Zachodu – to nie przypadek ani kurtuazja . Międzynarodowe badanie Allianz Trade potwierdza , że polscy eksporterzy są bardzo skuteczni w światowej wymianie handlowej . Udział przychodów z eksportu w stosunku do ich całości nie odbiega od innych badanych wysoko rozwiniętych gospodarek ( 30 % ankietowanych polskich firm stwierdziło , iż eksport odpowiada za ponad 50 % ich przychodów wobec 31 % wskazujących taki wynik w całej badanej grupie globalnych firm ). Druga strona medalu jest taka , że tak duży udział przychodów z eksportu czyni polskich eksporterów wrażliwymi i zależnymi od koniunktury globalnej . Polskie firmy są w coraz większym stopniu pełnoprawnymi uczestnikami światowego handlu , stopniowo przechodząc z poziomu głównie regionalnej wymiany handlowej do tej globalnej , odkrywając nowe możliwości , ale i wystawiając się na nowe , bo globalne ryzyka .
Opracowanie : Allianz Trade
smart-magazine . pl
71