SMART Business 1/2023 | Page 70

GOSPODARKA I FINANSE handlu zagranicznego i wyższe ryzyko braku płatności w 2023 r . Jest to zgodne z naszymi prognozami dotyczącymi globalnych niewypłacalności , które według przewidywań wzrosną o 21 % w 2023 r . (+ 2 % w 2022 r .) – twierdzi Aylin Somersan Coqui , CEO Allianz Trade .
Kolejne zakłócenia w łańcuchach dostaw
Prawie 75 % respondentów wskazało , że utrudnienia logistyczne i wysokie koszty transportu mają umiarkowany lub znaczący wpływ na ich działalność eksportową w 2023 r ., przez co stanowią największą przeszkodę w Niemczech , Włoszech i Polsce . Dla biznesów w USA i Hiszpanii sporym wyzwaniem jest koszt i dostępność finansowania . Z kolei najistotniejszą bolączką , z którą mierzą się w tym roku firmy w Wielkiej Brytanii , są wysokie ceny energii . We Francji przedsiębiorcy najbardziej obawiają się ryzyka braku płatności .
– Trzy główne strategie , mające na celu zredukowanie zakłóceń w łańcuchach dostaw , to monitorowanie , zarządzanie ryzykiem i analiza due diligence dostawców w zakresie ESG . Jednak pomimo obaw o zbiegające się ze sobą kryzysy prowadzące do deglobalizacji , reorganizacja łańcuchów dostaw lub zmiana lokalizacji zakładów produkcyjnych są najmniej preferowanymi opcjami . Tym niemniej firmy najbardziej dotknięte kryzysem energetycznym skłaniają się ku większej dywersyfikacji swojego łańcucha dostaw . Organizacje , które z powodu kryzysu energetycznego odnotowały umiarkowane do poważnych zakłóceń w logistyce , wydają się bardziej zainteresowane wprowadzeniem zmian – 35 % z nich planuje zmienić dostawców i przenieść zakłady produkcyjne w perspektywie średnio- i długoterminowej
( w porównaniu z 11 % w przypadku firm najmniej dotkniętych kryzysem ) – wyjaśnia Ana Boata , globalna dyrektor ds . badań ekonomicznych w Allianz Trade .
Kluczowe źródo finansowania
W celu finansowania planów rozwoju eksportu firmy zamierzają nadal polegać na środkach własnych , kredytach i ( oferowanych przez dostawców ) terminach płatności . Dwie pierwsze opcje były najczęściej wskazywane także w zeszłorocznym badaniu , ale w tym roku ich przewaga w porównaniu z innymi środkami bardzo wyraźnie zmalała w związku z topniejącymi buforami gotówkowymi firm i zaostrzeniem warunków udzielania kredytów bankowych .
– Co ciekawe , poza tradycyjnymi źródłami finansowania , przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po usługę odroczonych płatności ( Buy Now , Pay Later ), aby sfinansować działalność eksportową . W przypadku firm z Wielkiej Brytanii i Francji jest to trzecie źródło finansowania po własnych środkach i po kredytach bankowych . Rosnąca dostępność tej formy finansowania może również odblokować finansowanie handlu dla małych i średnich przedsiębiorstw , które wcześniej unikały transakcji zagranicznych – twierdzi Ano Kuhanathan , dyrektor ds . badań przedsiębiorstw w Allianz Trade .
Nawet uwzględniając dotychczasową politykę publiczną , firmy najczęściej domagają się kontynuowania wsparcia finansowego . Aktywna polityka na rzecz podnoszenia kwalifikacji pracowników zajmuje wśród wskazywanych potrzeb drugie miejsce po pożyczkach i dotacjach gwarantowanych przez państwo , co potwierdza , jak ważną rolę w obecnych warunkach odgrywa zabezpieczenie finansowania . Kontrola kosztów
70 # 1 lipiec 2023