SMART Business 1/2023 | Page 76

GOSPODARKA I FINANSE wzrost sprzedaży w firmie Answear w 2022 r .
Obecnie notuje wzrost wartości majątku i inwestuje w rozwój sieci sprzedaży , umacniając wizerunek marki . W 2019 r . spółka Dino posiadała 1218 sklepów , a w 2022 r . było to już 2156 sklepów . Również w czasie pandemii koronawirusa i w kolejnych latach spółka nadal inwestowała w nowe sklepy , systematycznie monitorując koszty działalności , oraz rozwijała nowoczesne technologie w obszarze IT , logistyki i fotowoltaiki . W 2022 r . energia słoneczna zasilała 1701 sklepów o łącznej mocy 64 MW , a produkcja energii elektrycznej ze słońca w 2022 r . wynosiła 40 GW . W efekcie przez ostatnie trzy lata spółka znacząco ograniczyła zadłużenie , poprawiając wskaźniki płynności i rentowności . Przychody ze sprzedaży w 2022 r . wyniosły 19 801 622 tys zł , a zysk netto – 1 132 087 tys zł .
Turbulencje w branży TSL
procent
W okresie pandemii spowolnienie gospodarcze w Polsce i pozostałych krajach Europy było nieuniknione . W efekcie nastąpiła trudna sytuacja w branży transportowej i logistyce . Problemy z międzynarodowymi łańcuchami dostaw oraz braki wielu komponentów dla branży IT i motoryzacyjnej zmusiły przedsiębiorstwa do ograniczenia produkcji . Dla rynku TSL oznaczało to konieczność dostosowania się do nowej , trudnej rzeczywistości . Po kilku latach od pandemii okazało się , że firmy z branży TSL wyszły z sytuacji kryzysowych dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie i sztuczną inteligencję . Spółka transportowa Epo Trans funkcjonuje na rynku transportowym od 1987 r ., świadcząc usługi na obszarze całej Unii Europejskiej . Spadek stawek frachtowych , zamknięcie rynków wschodnich dla przewoźników drogowych oraz duża aktywność firm z Ukrainy poszukujących zleceń w Polsce i innych krajach UE doprowadziły do sytuacji , w której polskie organizacje transportowe zostały zmuszone do konkurencji cenowej . Ponadto branża TSL zanotowała w ostatnich miesiącach problemy z płynnością , rosnącymi kosztami leasingu i kredytów , presją na wzrost kosztów pracy oraz podatkami .
Przedsiębiorstwo Epo Trans postawiło na innowacyjność , aby przetrwać na coraz trudniejszym rynku . W firmie wdrożone zostały nowe naczepy według własnego projektu z systemem załadunkowym BOE ( Back Door Extension ). Takie rozwiązanie pozwoliło na usprawnienie efektywności transportu poprzez wzrost wydajności załadunku o 28 %. W swojej strategii przetrwania prezes firmy Epo Trans kierował się innowacyjnymi rozwiązaniami , takimi jak system PPC ( Predictive Powertrain Control ). System ten zastosowano w samochodach ciężarowych , a jego głównymi zadaniami były większa oszczędność w zużyciu paliwa , wzrost wydajności i lepszy komfort pracy kierowców . Rozwiązanie rozróżnia wzniesienia i płaskie odcinki drogi , wspomagając kierowcę przy zmianie biegów i regulacji prędkości . Pozwala to na optymalizację zużycia paliwa .
W ostatnich latach również firmy kurierskie nie miały łatwo na rynku . Klienci zwiększyli swoją aktywność w sklepach internetowych ,
76 # 1 lipiec 2023