SMART Business 1/2024 | Page 40

MOJA FIRMA
Wystawianie i zwizualizowanie faktury w KSeF nie zawsze może być możliwe od ręki w stacjonarnych punktach sprzedaży . Tymczasem brak jasnych wytycznych , czy i w jakiej formie nabywca powinien wówczas otrzymywać inne potwierdzenie transakcji . Również schema FA ( 2 ) nie przewiduje dedykowanych pól w celu wskazania osoby dokonującej zakupu w imieniu nabywcy . Oznacza to , że podatnicy , w imieniu których nabyć dokonują ich pracownicy , będą musieli sami wdrożyć niezawodne i uniwersalne rozwiązania do identyfikacji wydatków pracowniczych wśród strumienia faktur przychodzących w KSeF .
– To tylko część wyzwań , z jakimi mierzą się przedsiębiorcy wdrażający faktury ustrukturyzowane w swoich firmach – twierdzi Andrzej Kudaj . – Nierzadko bywa ich więcej , np . związanych z wymianą załączników ( która nie będzie , co do zasady , obsługiwana przez KSeF ), wizualizacją faktur dla kontrahentów ( MF przewiduje obowiązek stosowania weryfikujących kodów QR ) czy uwierzytelnieniem i zarządzaniem uprawnieniami w KSeF . Dlatego niezmiernie ważne jest podjęcie przygotowań z odpowiednim wyprzedzeniem , aby uniknąć pośpiechu i dać sobie czas na identyfikację oraz rozważenie wszelkich kluczowych bądź wątpliwych kwestii .
Nauczyć się fakturowania od nowa
Projekt zakłada rozległe zmiany w stosunku do stanu obecnego w zakresie realizacji procesu fakturowania zdarzeń gospodarczych . To powoduje , że wszystkie podmioty gospodarcze muszą dokonać rewizji dzisiejszych procesów i ustalić , jak realizować obowiązek dokumentowania transakcji . Wiadomo , że proces fakturowania co do zasady obciąża sprzedawcę . Niemniej KSeF nie pomija również nabywców , bo wprowadza diametralne zmiany w procesie pozyskiwania faktur , aby możliwe było optymalne podatkowo rozliczenie zakupu .
– Te okoliczności powodują , że dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego będzie to gigantyczna zmiana i wyzwanie , któremu należy poświęcić czas oraz środki finansowe – uważa Andrzej Dulka , prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji . – Nie ulega wątpliwości , że wdrożenie omawianego systemu pochłonie gigantyczne kwoty po stronie wszystkich uczestników obrotu gospodarczego . W przypadku największych podmiotów wydatki będę wielomilionowe i można odnieść wrażenie , że projektodawcy nie podchodzą do tego faktu z należytym zrozumieniem . Warto też podkreślić , że im dłużej będzie trwał cały proces , tym większe koszty pochłonie . Inicjatywa wdrożenia KSeF została ogłoszona już kilka lat temu .
Można zakładać , że czasu na jej finalne wdrożenie pozostało już niewiele , a nadal nie wiadomo , jak w szczegółach ma działać ten system i jakie wymagania mają spełniać przedsiębiorcy , którzy będą zobowiązani go implementować i stosować we własnych organizacjach . Kierując się przekazem płynącym ze strony Ministerstwa Finansów , ciągle nie wiadomo , czy system obejmie tylko relacje B2B , czy również B2C . Takich pytań bez odpowiedzi jest dziś bardzo dużo . Pozostaje mieć nadzieję , że nie później niż w czerwcu tego roku ( taki termin deklaruje MF ) poznamy ostateczny
40 # 1 kwiecień 2024