SMART Business 1/2024 | Page 41

kształt rozporządzeń wykonawczych , które rozwieją wszystkie wątpliwości .
Kierując się dotychczasowymi wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów , PIIT przyjmuje , że odwrotu od KSeF nie będzie i czasowe zawieszenie projektu wynika jedynie z woli uniknięcia krytycznych błędów . Według Izby każda inicjatywa , która kieruje się takimi założeniami , jest zrozumiała . Lepiej późno niż wcale zidentyfikować potencjalne problemy , ale projektodawcy powinni mieć na uwadze tych wszystkich przedsiębiorców , którzy podjęli już kroki zmierzające do wdrożenia omawianego systemu , ponieśli znaczne nakłady , a każde wstrzymanie tych inicjatyw generuje dodatkowe koszty . Dlatego kluczowe jest , aby jak najszybciej przedsiębiorcy otrzymali informacje , w jakim kształcie i od kiedy KSeF wejdzie w życie .
System KSeF to niewątpliwie gigantyczna inicjatywa nie tylko po stronie przedsiębiorców , ale również administracji skarbowej . Wydaje się , że projektodawcy mają świadomość tego faktu i – zdaniem Andrzeja Dulki – trudno im odmówić dobrej woli w konsultowaniu projektowanych rozwiązań z różnymi uczestnikami procesu . Takie podejście było widoczne w ubiegłym roku i wcześniej , a obecnie widać nowe otwarcie w tym obszarze .
Kluczowym celem konsultacji powinno z założenia być wypracowanie stanowiska co do kierunków realizacji koncepcji i ustalenia wspólnego rozumienia obowiązków wynikających z przepisów prawa . Problem w tym , że obecnie stan prawny jest dziurawy , bo nie wiadomo , jak ostatecznie będzie działał system . Konsultacje prowadzone zarówno w ubiegłym roku , jak obecnie , ciągle bardziej przypominają proces poszukiwania dobrych rozwiązań niż ustalania finalnego kształtu obowiązków .
– Zawsze warto rozmawiać i konsultować , ale mimo wielu odbytych spotkań i mnóstwa poświęconego czasu niewiele dobrego wynika z tego dla przedsiębiorców . Kluczowe jest bowiem zamknięcie koncepcji , ustalenie terminu wejścia w życie KSeF i kontynuowanie , a nawet zintensyfikowanie procesu konsultacji , aby wdrażając obowiązki wynikające z przepisów , każdy przedsiębiorca miał pewność , że to , co robi , jest zgodne z oczekiwaniami projektodawców , a środki , które na to przeznacza , będą dobrze wydane – podkreśla Andrzej Dulka .
Czekamy na audyt
A jak wyjaśnia tę sytuację Ministerstwo Finansów ? Niestety nie udało nam się porozmawiać z nikim z kierownictwa resortu , by uzyskać informacje , jakie konkretne plany ma minister Andrzej Domański . Z Biura Komunikacji i Promocji otrzymaliśmy jedynie następującą odpowiedź : „ Krajowy System e-Faktur ( KSeF ), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r ., zostanie wdrożony w późniejszym terminie . Zależy nam na dostarczeniu dobrego rozwiązania informatycznego mającego wpływ na gwarancję obrotu gospodarczego w Polsce . Przesunięcie terminu daje też podatnikom dodatkowy czas na przygotowanie się do korzystania z KSeF .
Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF podamy na przełomie kwietnia i maja . Natomiast w drugiej połowie marca przedstawimy projekt rozwiązań legislacyjnych , który będzie uwzględniał wnioski
smart-magazine . pl
41