SMART Business 2/2023 | Page 29

WYWIAD
rozważania nie mają sensu . Biznesman musi być przygotowany na każdy scenariusz .
My często zastanawiamy się , co ci Chińczycy tam u siebie knują . Odpowiedzi są różne , a tymczasem oni przede wszystkim myślą o sobie . Rozważają , jak wejść w XXI wiek i dobrze usadowić się w postpandemicznych i cyfrowych realiach . Chiny to osobny świat ze swoimi obyczajami , kuchnią oraz językiem . Jest tu wiele różniących się prowincji . Chiny się ponownie otwierają , bo to im się opłaca , ale zdecydowaną większość swojej historii Państwo Środka było zamknięte . Dziś to otwarcie , w czasach geopolitycznych niepokojów i rywalizacji z USA oraz napiętych stosunków z Unią , już nie jest tak szerokie , jak było w ostatnich dekadach … Ja miałem szczęście oglądać Chiny od wewnątrz , kiedy były one najbardziej otwarte w ciągu kilku tysięcy lat swojej historii . To naprawdę bardzo rzadkie .
ML : Czyżby wracał czas izolacji Państwa Środka ?
Kiedy chińscy biznesmeni słyszą , że w danym projekcie trzeba coś zmienić , cieszą się , bo wiedzą , że przed nimi element rozgrywki i ryzyka .
biznesu ”. Jak widać , w ciągu kilku miesięcy od partyjnego zjazdu wszystko się zmieniło . Trudno powiedzieć dlaczego . Natomiast wydaje się , że po pandemii stopień otwartości Chin nie powróci do poziomu sprzed pandemicznego kryzysu . Toczą się wojny handlowe zainicjowane przez Donalda Trumpa . Jesteśmy w kolejnej fazie globalizacji . Sądzę , że tak bardzo otwarte Chiny , jakie mieliśmy przed pandemią , już się zakończyły – definitywnie . Ale to też nie oznacza , że … będą bezdyskusyjnie zamknięte .
RP : Gdy wysłuchałem ostatniego programowego przemówienia Xi Jinpinga , zwróciłem uwagę , że kilkadziesiąt razy padło z jego ust słowo „ bezpieczeństwo ”. Chiny dały sygnał , że się zamykają , ale kiedy teraz obserwuję ruchy Państwa Środka , widzę , że kraj idzie w przeciwnym kierunku . Wykonali klasyczny ruch węża – dali kierunkowskaz w lewo , a poszli w prawo .
Na styczniowy szczyt w Davos pojechał już wicepremier Liu He , szkolny kolega Xi Jinpinga . Powiedział wtedy : „ Otwieramy się i zapraszamy do robienia z nami i u nas
ML : Czy wpłynie to negatywnie na robienie interesów w Chinach ?
RP : Może tak być . Zacznę od tego , że Chińczycy są w ogóle bardzo probiznesowi . Chcą odbudować się po pandemii . Mają ku temu motywację . Ale postpandemiczna faza globalizacji może polegać na zamykaniu się regionów świata w ramach swoich wielkich rynków . Z jednej strony powstanie zamknięty rynek amerykański , z drugiej – europejski ( oba kierujące się swoją logiką ), a z trzeciej – chiński lub azjatycki , jeszcze
smart-magazine . pl
29