SMART Business 2/2023 | Page 28

LUDZIE I BIZNES
kulturze wiele elementów wschodnich , np . wznoszenie toastów . W ogóle biesiadowanie w ramach relacji biznesowych jest w Chinach bardzo popularne . Przedsiębiorców z Europy Zachodniej to irytuje . Uważają długie biesiady za stratę czasu , ale my – Polacy – nieźle się w tym odnajdujemy . Z ludźmi Wschodu łączy nas też – powiedziałbym eufemicznie – elastyczność w relacji do przepisów prawa , czego nie obserwujemy na Zachodzie . Chińczycy mają to we krwi …
ML : … a i my również ( śmiech ).
RP : Kiedy chińscy biznesmeni słyszą , że trzeba coś zmienić , cieszą się , bo wiedzą , że przed nimi element rozgrywki i ryzyka . Być może podmienią jakieś komponenty i zwiększą swoją marżę . Zupełnie inaczej jest w Japonii , gdzie kiedy przedstawia się ofertę , to jest ona przedyskutowana ze wszystkimi działami w strukturze firmy , potencjalnie najlepsza z możliwych do przedłożenia klientowi i w założeniu praktycznie nienegocjowalna . Zmiana czegokolwiek wiąże się z koniecznością ponownego przedyskutowania jej w całej strukturze .
ML : Czego spodziewają się polscy przedsiębiorcy obecni w Chinach po polskich władzach ?
RP : W naszej kulturze gospodarka toczy się osobnym torem w stosunku do polityki . Trudno generalizować , bo mamy oczywiście różne branże , ale polscy przedsiębiorcy obserwują raczej relacje na linii Unia Europejska – Chiny , bo tu kształtują się regulacje wymiany handlowej i towarowej w Eurazji .
Sądzę , że w relacjach z Chinami trudno będzie naszemu krajowi skutecznie stworzyć własną politykę . Atutem byłoby na pewno nasze położenie geograficzne . Jesteśmy przecież dla Chin naturalną bramą do Europy . Podobnie lansują się Węgry , np . poprzez przyciągnięcie wielkiej inwestycji chińskiej w produkcję baterii do pojazdów elektrycznych . Wcześniej istniała opcja zlokalizowania jej w okolicach Poznania . Nie dogadaliśmy się , a tymczasem Chińczycy zainwestowali już w tę branżę ok . 10 mld dolarów na Węgrzech . Tamtejszy minister spraw zagranicznych i handlu promuje tę inicjatywę jako łączenie Niemiec i Chin . Węgry chcą więc być dostawcą produktów dla rozwijającego się niemieckiego przemysłu samochodów elektrycznych .
Wolałbym jednak nie wypowiadać się szerzej na temat dyplomacji gospodarczej . To polityka i tymi sprawami zajmuje się w Polsce rząd . A biznes skupia się na biznesie . Poprzestańmy na tym .
ML : Spotykam się ze skrajnymi opiniami dotyczącymi przyszłości Państwa Środka . Jedni twierdzą , że Chiny są wschodzącym smokiem światowej gospodarki i polityki , a inni , że to kolos na glinianych nogach . Jaka Pana zdaniem jest przyszłość Chin ?
RP : O zawaleniu się Chin słyszę od ok . 30 lat . Zastanawiam się , dlaczego zbudowaliśmy w Polsce standardy debaty publicznej , w której niektórzy eksperci od kilkudziesięciu lat głoszą teorię o rychłym upadku Chin , później nic takiego nie następuje , a oni nadal są uznawani , szanowani i poważnie traktowani . Z pragmatycznego punktu widzenia , który reprezentują przedsiębiorcy , takie
28 # 2 wrzesień 2023