SMART Business 3/2023 | Page 114

LIFESTYLE
I choć życie bez takich dylematów jest prostsze , to warto jednak czasami przemyśleć sposób , w jaki działamy , w jaki budujemy relacje i czy robimy to właściwie . Tutaj nasuwa się pytanie – co to znaczy „ właściwie ”? Biorąc pod uwagę zjawisko socjologiczne , jakim jest naiwny realizm , każdy z nas uzna , że nasz sposób patrzenia na świat , zachowania , komunikowania się i budowania relacji jest obiektywny i najlepszy . To pułapka , w jaką wpadamy , a z której jedynym wyjściem jest uświadomienie sobie , że po prostu tak nie jest .
Ludzie różnie patrzą na świat , mają inne podejście do konwenansów , okazywania szacunku , podkreślania rangi , inaczej się komunikują i korzystają w tym celu z różnych narzędzi . Mamy różny stosunek do punktualności , inaczej postrzegamy elegancki wygląd i nie dla wszystkich automatyczne przejście na „ Ty ” jest oznaką braku szacunku .
Jak więc postępować tak , żeby nikogo nie urazić i nie popełnić błędu ? Zdrowy rozsądek , wyczucie i dostosowanie się do okoliczności powinny być w tym kontekście zawsze na pierwszym miejscu . Zdarzają się jednak sytuacje , które wymagają od nas znajomości jeszcze jednej z zasad – zasady precedencji – która definiuje zachowanie w bardzo wielu kontekstach służbowych . Możemy mieć z nią do czynienia na styku relacji przełożony – podwładny czy klient – dostawca .
Czym jest zasada precedencji ?
Wspomniana zasada mówi o tym , że w relacjach służbowych pierwszeństwo nad wiekiem i płcią mają ranga i zajmowane stanowisko . To jedna z najważniejszych zasad etykiety biznesu – ogólnie akceptowalnego języka kurtuazji obowiązującego na całym świecie i praktykowanego na arenie politycznej oraz w międzynarodowych działaniach biznesowych . Jej zastosowanie widzimy w wielu sytuacjach , takich jak :
zapoznawanie ze sobą osób , przechodzenie na „ Ty ”, powitania , wręczanie wizytówek , zabieranie głosu z mównicy , składanie podpisów na pismach , zajmowanie miejsc w samochodzie .
Zasady precedencji w zapoznawaniu osób :
1 . Osobie o randze wyższej przedstawiamy osobę o randze niższej . 2 . Podajemy zawsze imię , nazwisko i firmę . Dobrze jest dodać kilka słów o danej osobie , co pomoże podtrzymać rozmowę nowo poznanym osobom . 3 . Jeśli do grona dołącza kolejna osoba – to tę osobę najpierw przedstawiamy pozostałym . 4 . Jeśli mamy zapoznać ze sobą osobę pojedynczą i parę , to parze przedstawimy singla i na odwrót . 5 . Jeśli nikt nas nie przedstawił – zróbmy to sami . Dzięki temu nie będziemy anonimowi . To niedopuszczalne w biznesie .
114 # 3 grudzień 2023