SMART Business 3/2023 | Page 15

WYWIAD
Procesy – dostosowujemy je nieustannie . Pozostawanie na utartych ścieżkach jest dzisiaj zdecydowanie szkodliwsze niż popełnianie błędów wynikających ze stałej zmiany . Łańcuch dostaw i cała strona operacyjna organizacji to w tej chwili fenomenalne miejsce dla ludzi , którzy nie chcą być znani z obrony status quo i którzy widzą , że operacje mają coraz większy wpływ na sukces firmy – mówi Maciej Kaniowski , Chief Supply Chain Officer w Avon , z którym rozmawia Przemysław Ozga .
Przemysław Ozga : Jakiś czas temu głośno było o sposobie zarządzania Elona Muska w Twitterze ( ostrym , decyzyjnym , z silną centralną władzą ) i o czynniku tzw . rozproszonej decyzyjności wpływającym na ukraińskie zwycięstwa na Wschodzie . Czy władza jest czymś plastycznym , faluje między centralizacją a autonomią w zależności od czynników zewnętrznych ? A może po prostu jako cywilizacja zachodnia nieubłaganie zmierzamy w kierunku kaskadowania odpowiedzialności i lokalnych autonomii w naszych organizacjach ?
Maciej Kaniowski : To , co czytamy o posunięciach Elona Muska , to raczej historia o manii wielkości , ego i impulsywności , a nie o świadomym wyborze podejścia do podejmowania decyzji . Lokalizacja bądź agregacja organizacji samej w sobie , a decyzyjności szczególnie , powinna być rezultatem świadomego wyboru modelu zależnego nie tylko od czynników zewnętrznych , ale przede wszystkim od celów i możliwości organizacji .
Co więcej , moment , w jakim znajduje się firma , ma na ten wybór niemały wpływ . Rozproszona decyzyjność jest wielokrotnie przetestowanym konceptem , który zdaje się odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata dużo lepiej niż pełna centralizacja . Widać to na poziomie zespołów , organizacji , krajów oraz regionów , których skuteczność w dużej mierze zależy od umiejętności pogodzenia korzyści związanych z unifikacją z potencjałem szybkiego podejmowania adekwatnych lokalnie decyzji . Często , mylnie zresztą , zakłada się , że na czasy kryzysu najlepszą odpowiedzią są rządy silnej ręki . Nie należy przy tym mylić przejrzystości wizji oraz definiowania wspólnych elementów i oczekiwań dotyczących tempa osiągania rezultatów z centralizacją decyzyjności .
Mimo niezwykłego rozwoju technologii umożliwiającej widoczność w czasie rzeczywistym , lepszą komunikację i kaskadowanie rozwiązań decyzyjność ulokowana w jednym miejscu niesie ze sobą trzy znaczne ryzyka : redukcję kreatywności w całej populacji , większe ryzyko błędu w okresach pośpiechu oraz stopniową utratę forum , na którym mogą ścierać się idee . Tam , gdzie wszyscy myślą tak samo , nikt tak naprawdę nie myśli .
smart-magazine . pl 15