SMART Business 3/2023 | Page 84

INNOWACJE W BIZNESIE
Jak się przygotować do cyfrowej transformacji ? Przede wszystkim , co – wbrew pozorom – nie dla każdego jest oczywiste , trzeba określić cel tego przedsięwzięcia . Wiele firm decyduje się na wdrożenie technologii z niewłaściwych powodów : „ są modne ”, „ tak radzą dział IT lub konsultanci ”, „ tak zrobiła konkurencja ”. A przecież nawet najlepsza technologia jest bezużyteczna , jeśli użytkownicy nie wykorzystują jej potencjału .
Proces poza granicami wydarzenia
– Podczas niedawnej konferencji Deloitte „ Best Managed Companies 2023 ” uczestniczyłem w panelu dyskusyjnym , który przerodził się w debatę o tym , czym właściwie jest cyfrowa transformacja – mówi Maciej Żwirski , Partner Associate , Technology Vision & Architecture Lead w Deloitte Polska . – Doszliśmy do wniosku , że nie jest to wydarzenie , lecz proces . Co rzuca zupełnie nowe światło na to , jak firmy powinny się do niej przygotować . Nie mówimy o czymś , co trzeba „ przetrwać ”, żeby znaleźć się po drugiej stronie , ale o elemencie organizacyjnej kultury , a więc ciągłym doskonaleniu w sztuce wykorzystywania technologii do prowadzenia biznesu . Wyobraźmy sobie , że zakupiliśmy właśnie najnowocześniejszą na świecie linię produkcyjną . Wykorzystuje ona internet rzeczy do monitorowania jakości , sama potrafi się przezbroić , daje pełną analitykę przebiegu produkcji , a procesy mogą być symulowane w cyfrowym bliźniaku . Podłączamy ją do naszych niemodernizowanych od dwóch dekad systemów MES i ERP . I oto właśnie staliśmy się właścicielami bardzo drogiego generatora zupełnie niezrozumiałych danych . Dlatego planowanie transformacji należy zacząć od połączenia strategii biznesowej i technologicznej . I to jest chyba największa zmiana . Znika podział na biznes , OT i IT . W nowoczesnych firmach , szczególnie produkcyjnych , te trzy tradycyjne silosy muszą intensywnie ze sobą współpracować . Dopiero gdy wiadomo , jak chce się produkować , jak i komu sprzedawać , jak kontrolować i doskonalić , można przejść do realizacji transformacji cyfrowej . I dopiero w jej ramach pozyskiwać technologie .
Czym różni się przedsiębiorstwo produkcyjne przed transformacją i po niej ? Przekształcenie zmienia diametralnie podejście do danych . W przemyśle 4.0 ( niezależnie , jak identyfikuje się to pojęcie ) dane są środkiem firmy . Nie procesy i – co ciekawe – nie zawsze produkty . To dane pozwalają określić , jakich produktów poszukują klienci i jak z nich korzystają . To one dostarczają informacji , jak optymalizować procesy produkcyjne i projekty produktów . To one w końcu pokazują , ile rzeczywiście firma zarabia .
Do pełnego wykorzystania danych potrzebna jest nowoczesna infrastruktura , nie jest ona jednak najistotniejszym elementem . Bardzo ważna jest właściwa architektura danych , która pozwala m . in . działom produkcji zrozumieć język działów sprzedaży . Jak istotne jest to zrozumienie , niech pokaże przykład firmy , w której raporty tych samych kosztów dwóch różnych działów różniły się nawet o 200 tysięcy złotych .
– Oczywiście nowy sposób prowadzenia biznesu i nowe technologie wymagają innych kompetencji – twierdzi Maciej Żwirski . – Nie chodzi wyłącznie o umiejętności technicznej obsługi maszyn czy oprogramowania . W momencie , w którym technologia staje się biznesem , a biznes technologią , każdy pracownik musi rozumieć po części jedno i drugie . Co więcej , firmy coraz więcej inwestują
84 # 3 grudzień 2023