SMART Business 3(2024) | Page 104

MOJA FIRMA
Właściciele firm są zobowiązani do rozliczania się ze zobowiązań podatkowych . Właśnie temu celowi przede wszystkim służą księgi rachunkowe i księgowość . Dodatkowe ewidencje i kalkulacje potrzebne przedsiębiorcy prowadzone są pozaksięgowo .
Od strony formalnej trzy główne parametry decydują o tym , do jakiej grupy pod względem wielkości kwalifikowane są przedsiębiorstwa . Są to wielkość przychodów ze sprzedaży , wartość aktywów oraz liczba zatrudnionych pracowników . Aby nie komplikować rozważań , będę tutaj posługiwał się pierwszym parametrem , czyli wysokością przychodów ze sprzedaży . Wartość około 10 mln złotych to przybliżony poziom , kiedy następuje pierwsze przekroczenie takiego progu . Firma przestaje być mikro- , a staje się małym przedsiębiorstwem .
Wraz ze zmianą statusu zwiększa się stopień skomplikowania działalności . Możemy wtedy zauważyć niedobory niektórych umiejętności w prowadzeniu firmy . Mogą to być braki z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem , skalowania sprzedaży czy umiejętności technicznych . W zależności od rodzaju działalności w różnym czasie pojawia się podobny poziom skomplikowania procesów związanych z funkcjonowaniem biznesu .
Z punktu widzenia zarządzania finansami etap ten najwcześniej następuje w działalności produkcyjnej , później w usługowej i handlowej . Zwiększenie złożoności zarządzania finansami związane jest nie tylko z prowadzeniem ksiąg rachunkowych , ale również ze stopniowym zwiększaniem obowiązków nakładanych przez przepisy prawa .
Umiejętności w księgowości i zarządzaniu finansami
Moje doświadczenie pokazuje , że w kontekście zarządzania finansami występuje znacznie większy niedobór umiejętności niż w pozostałych obszarach . Przyczyną tego jest fakt , że większość przedsiębiorców nie posiada wystarczającej wiedzy ani doświadczenia w księgowości czy w zarządzaniu finansami . Według niektórych źródeł aż 90 % właścicieli firm to osoby z kompetencjami w sprzedaży , marketingu czy z doświadczeniem inżynierskim lub z umiejętnościami nabytymi w specyficznych obszarach , w których wcześniej mieli okazję pracować . Brak im jednak wiedzy o przepływach finansowych .
Aby dobrze ocenić , czy przedsiębiorstwo dobrze działa i przynosi efekty , nie wystarczy sprawdzenie w ostatniej linii rachunku zysków i strat , która pokazuje , jaki jest poziom zysku netto . Wysokość zysku , nawet zadowalająca nominalnie , nie mówi wszystkiego o przedsiębiorstwie . Może być zbyt skromna , jeżeli spojrzymy na nią szerzej , np . niezadowalająca w stosunku do zaangażowanych kapitałów czy nakładów pracy lub wobec planów i oczekiwań dotyczących tempa rozwoju przedsiębiorstwa .
Dokładniejsza ocena stanu rzeczy wymaga oczywiście głębszego wejścia w dane finansowe . Nie tylko na poziomie zysku lub straty widocznych w sprawozdaniu . Konieczne jest spojrzenie w poszczególne pozycje sprawozdania i ich porównanie między okresami . Przy tym porównanie rok do roku może być niewystarczające , nie dając nam przestrzeni na odpowiednio szybką reakcję . Zdecydowanie lepsza jest analiza danych z miesiąca na miesiąc . Czasami konieczne może okazać
104 # 3 październik 2024