SMART Business 3(2024) | Page 105

się przyjrzenie się danym ewidencjonowanym w księgach rachunkowych . Wskazane w takim przypadku jest sporządzenie dodatkowych raportów finansowych . Takich , które oddają specyficzne cechy danego przedsiębiorstwa i potrzeby przedsiębiorcy przy podejmowaniu decyzji zarządczych . Księgowi mogą pomóc nam w odpowiedzi na pytanie , gdzie są potrzebne nam w takim przypadku informacje i jak je pozyskać . Odpowiedź na pytanie , które to mają być dane oraz ocena , czy są wystarczające , należy do przedsiębiorcy .
Ostatnie oczekiwanie postawione księgowym może nie doczekać się prawidłowej odpowiedzi . To przedsiębiorca lub odpowiednie oddelegowane do tego osoby znają dokładnie przedsiębiorstwo i jego specyficzne aspekty . Z ich wiedzy wynikają potrzeby dotyczące danych finansowych . Przykładowo , mogą to być dane związane z kosztami wytworzenia produktów lub usług , kosztami ponoszonymi w poszczególnych działach produkcyjnych lub kosztami sprzedaży czy ogólnego zarządzania .
W tym miejscu pojawia się widoczna różnica między tym , co wiedzą i mogą zrobić księgowi a tym , co jest potrzebne właścicielowi lub zarządzającemu w rozwijającym się przedsiębiorstwie . Księgowi wiedzą , jak budować bazę danych w postaci ksiąg rachunkowych i jak z niej dane pobierać . Zarządzający przedsiębiorstwem powinien wiedzieć , które dane powinny być w księgach zgromadzone oraz kiedy , jak i w jakim zakresie potrzebuje z nich korzystać .
Przejściowa faza działalności
W przypadku kiedy kierujący przedsiębiorstwem sam nie posiada odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia , powinien zapewnić sobie wsparcie specjalistów umiejących odpowiedzieć na ostatnie pytania . Podobnie , jak wcześniej posiłkował się specjalistami od sprzedaży , marketingu , produkcji czy operacji . Teraz potrzebuje specjalistów od zarządzania finansami . Jest to dziedzina wiedzy odrębna od księgowości . Skupia się na przyszłości firmy i działaniach , które mają tę przyszłość kształtować .
Księgowi skupiają swoją uwagę na przeszłych zdarzeniach gospodarczych . Mają je odpowiednio zewidencjonować . Następnie zaraportować w postaci sprawozdań finansowych dla odbiorców zewnętrznych , deklaracji podatkowych dla urzędu skarbowego oraz raportów wewnętrznych dla kierownictwa . Dwa pierwsze rodzaje sprawozdań bez większych problemów zostaną przygotowane przez księgowość . Raporty wymienione jako ostatnie nie będą prawidłowo sporządzone bez udziału i nadzoru osób mających wiedzę o przedsiębiorstwie i o tym , jak takie raporty powinny wyglądać .
Widziałem sprawozdania , raporty , informacje księgowe , które nie dawały informacji potrzebnej kierującemu przedsiębiorstwem . Dlaczego ? Dlatego , że były przygotowywane przez samych księgowych , bez udziału właściwych osób albo z niewystarczającym ich udziałem . Stworzone w ten sposób dokumenty nie przedstawiały większej wartości informacyjnej .
Często w celu wypełnienia luki informacyjnej tworzone są odrębne kalkulacje kosztów i opłacalności w arkuszach kalkulacyjnych , w dedykowanych aplikacjach lub systemach . Ich ułomnością jest to , że znacznie różnią się od kosztów zewidencjonowanych
smart-magazine . pl
105