PROGNOZA
Allianz Trade oczekuje , że trend wzrostu liczby niewypłacalności utrzyma się dłużej niż wcześniej można było oczekiwać ( z rekordową liczbą 4700 przypadków w 2024 r ., tj . + 5 % r / r ). Dotychczasowe odczyty liczby niewypłacalności w poszczególnych miesiącach sugerują bowiem , że poprawa w gospodarce zbyt wolno przekłada się na kondycję przedsiębiorstw , o czym świadczy ich liczba w I półroczu wykazująca wzrost o + 7 % r / r ( 2403 przypadki ), tworząc przy okazji efekt bazowy dla wyniku za cały rok 2024 .
W konsekwencji będzie to piąty z rzędu rok wzrostu liczby niewypłacalności polskich firm , a tym samym ich rekordowa seria ( zarówno pod względem skali wzrostu , jak i długości jego trwania ).
Branże ze wzrostem niewypłacalności
W pierwszym kwartale roku najbardziej rosła dynamika niewypłacalności w budownictwie i transporcie , gdzie niskim obrotom ( brakowi nowych inwestycji , jak i wolumenów przewozów ) towarzyszą wciąż rosnące koszty pracy . W końcówce II kwartału dynamika wzrostu r / r liczby niewypłacalności w tych sektorach spowolniła , zmniejszyła się o 7 – 10 pp w stosunku do I kwartału . Wzrosła z kolei dynamika niewypłacalności w handlu hurtowym , osiągając po pierwszym półroczu + 20 % r / r ( wykres 1 ).
– Nie stoi to w sprzeczności z odczytami z gospodarki wskazującymi na konsumpcję jako główny składnik wzrostu . Niewypłacalne hurtownie w większości związane były bowiem z obrotem towarami inwestycyjnymi i budowlanymi ( drewno , materiały budowlane , wyroby metalowe , części i maszyny ), a także dobrami
Wyk . 1 . Zmiana liczby niewypłacalnych firm ( r / r ) w poszczególnych sektorach po pierwszym półroczu 2024 r .
konsumenckimi , ale trwałymi – notującymi ostatnio zastoje sprzedaży ( meble , wyposażenie wnętrz , elektronika , RTV / AGD , odzież i obuwie ) – mówi Sławomir Bąk , członek Zarządu Allianz Trade w Polsce odpowiedzialny za ocenę ryzyka . – To w handlu hurtowym mieliśmy ostatnio grupę niewypłacalności największych firm , chociaż i tak wcale nie tak dużych ( w czerwcu – obroty w przedziale do 100 mln zł ).
W sektorach produkcji i usług nastąpił już spadek r / r liczby niewypłacalności , chociaż
smart-magazine . pl
129