GOSPODARKA I FINANSE jak na razie jest on jednocyfrowy , a ich liczba i tak jest wyższa niż w latach 2022 i wcześniejszych . Zdecydowanie wyższa – w przypadku produkcji jest ona obecnie trzykrotnie wyższa niż w latach 2019 i 2020 , a w przypadku usług wyższa jest pięciokrotnie ( vs . 2020 ), a nawet siedmiokrotnie ( vs . 2019 ).
Dynamika niewypłacalności w poszczególnych regionach
Problem skali niewypłacalnych firm nie wydaje się być w rzeczywistości największy w województwach z największym procentowym przyrostem liczby niewypłacalności r / r ( lubuskie i łódzkie , przy czym w opolskim tak – ale nie z powodu skali wzrostu , o czym niżej ). Skala wzrostów w nich wynika z niskiej bazy i bezwzględnie są one rzędu do kilkunastu niewypłacalności więcej r / r .
Stąd pomimo wzrostu r / r „ tylko ” o 9 % r / r po pierwszym półroczu warto zwrócić uwagę na Mazowsze . Istotne są nie tylko bezwzględne liczby – najwyższe w skali kraju , ale ich niezmienność w maju- -czerwcu na tle innych , podobnie rozwiniętych gospodarczo województw jak Małopolskie , Śląskie czy Pomorskie , w których w tych miesiącach liczba niewypłacalności już spadała . Na Śląsku istotny wzrost liczby niewypłacalności nastąpił w marcu- -kwietniu , po czym mieliśmy do czynienia z tendencją spadkową . Podobnie było zresztą w większości innych województw .
Za to tak jak na Mazowszu było w Wielkopolsce oraz w Opolskim – obecnie to w tych trzech województwach występuje statystycznie największe ryzyko wzrostu liczby niewypłacalności na podstawie liczby oficjalnych publikacji z ostatnich tygodni .
Powszechne dla całej gospodarki przyczyny niewypłacalności
– Spośród wielu przyczyn takiej skali niewypłacalności polskich firm , nierzadko też o charakterze specyficznym dla poszczególnych branż , wskazałbym dwie wspólne dla wszystkich i najbardziej istotne . Pierwsza to spadek rentowności , a druga to spadek obrotów – ocenia Sławomir Bąk .
– Spowolnienie inflacji nie sprawiło , iż ceny energii i środków produkcji spadły i są niskie . Nie , utrzymują się na wysokim poziomie , natomiast nierzadko spadają ( lub co najwyżej nominalnie nie rosną ) ceny producentów z powodu niskiego popytu i dużych zapasów . Stąd niska rentowność przedsiębiorstw , nie tylko polskich , ale też szerzej , europejskich – globalnych już nie , gdyż przedsiębiorstwa w Azji czy w USA nie odczuły aż tak wysokiego wzrostu kosztów cen energii , mają też łatwiejszy i przez to tańszy dostęp do finansowania .
Niska rentowność jest najbardziej specyficzna dla Europy , natomiast spadek obrotów w handlu światowym jako następstwo oszczędności konsumentów jest dosyć powszechny .
– Uniemożliwia to rekompensowanie sobie przez firmy niższych marż zysku wyższymi obrotami . Obserwujemy odwrotne zjawisko : firmy w Europie , w tym i w Polsce , ograniczają skalę działalności , nie pozostawiają mniej rentownych obszarów działalności „ na później ”, szukają rentowności nie tylko
130 # 3 październik 2024