SMART Business 3(2024) | Page 20

FUNDACJE RODZINNE

Jak fundacja rodzinna pomaga chronić majątek ?

Obecnie o fundacjach rodzinnych mówi się głównie w kontekście zasad opodatkowania . Niesłusznie . Warto bowiem pamiętać , że fundacja rodzinna to instrument prawny , który jak żaden inny wspiera sukcesję rodzinnych biznesów , a jej nadrzędnym celem jest ochrona majątku rodzinnego i wielopokoleniowe zarządzanie tym majątkiem .
Prawidłowo „ ułożona ” fundacja rodzinna , zarówno w zakresie postanowień statutu , jak i kategorii składników mienia , które są do niej wnoszone , może stać się fundamentalnym narzędziem kontroli majątku . Fundacja rodzinna pozwala nam bowiem zachować wielopokoleniową kontrolę nad własnością majątku rodzinnego oraz nad polityką inwestycyjną dotyczącą poszczególnych jego składników . Warto jednak podkreślić , że w przypadku rodzinnych majątków , a w szczególności rodzinnych biznesów , „ kontrola ” to zdecydowanie nic innego jak „ ochrona ”.
Ochrona przed rozdrobnieniem majątku
Jedną z najważniejszych i niezaprzeczalnych zalet fundacji rodzinnej jest zabezpieczenie majątku rodzinnego przed rozdrobnieniem na poziomie własnościowym . W przeciwieństwie bowiem do klasycznego spadkobrania , które powoduje podział własności pomiędzy kilka osób , właścicielem składników mienia ulokowanych w fundacji rodzinnej pozostaje jeden podmiot – fundacja rodzinna . Ma to szczególne znaczenie w przypadku udziałów ( akcji ) w spółce rodzinnej , gdzie mnogość wspólników generuje ryzyko wewnętrznych sporów i konfliktów , których skutkiem może być nie tylko pat decyzyjny wewnątrz firmy , ale też brak możliwości niezachwianego kontynuowania działalności operacyjnej .
Dodatkowo skumulowanie majątku rodzinnego w jednym podmiocie minimalizuje ryzyko „ wydostania ” się jego składników poza krąg osób z rodziny . Nawet bardzo szczelne i precyzyjne postanowienia umowy spółki w zakresie zbywalności udziałów ( akcji ) nie wyłączają bowiem w pełni ryzyka ich sprzedaży „ na zewnątrz ” przez któregoś ze wspólników . Jeżeli bowiem wspólnik podejmie decyzję o sprzedaży udziałów ( akcji ), firma rodzinna i pozostali wspólnicy
20 # 3 październik 2024