EKSPERTYZA
staną przed koniecznością zorganizowania w krótkim czasie finansowania na spłatę tego wspólnika , co nie tylko może okazać się niezwykle trudne do wykonania , ale też negatywnie wpływać na przyjęte plany inwestycyjne .
Niezaprzeczalnym skutkiem braku rozdrobnienia własnościowego jest także zachowanie kontroli na poziomie inwestycyjnym . To fundacja rodzinna , przy zachowaniu przyjętego ładu korporacyjnego oraz w oparciu o ustaloną politykę inwestycyjną , podejmuje bowiem decyzje o tym , jak budowany jest portfel jej aktywów , na co przeznaczane są osiągane zyski , a w końcu o sprzedaży poszczególnych składników mienia , jeżeli wymagać tego będzie otoczenie gospodarcze . Z pewnością zmniejsza to ryzyko pochopnych i nietrafionych decyzji .
Ochrona przed ryzykami osobowymi
Decyzja o utworzeniu fundacji rodzinnej i wyposażeniu jej w majątek rodzinny z reguły podyktowana jest chęcią zapewnienia bezkonfliktowego korzystania przez uczestników sukcesji z rodzinnych aktywów oraz ich ochrony przed potencjalnym kryzysem . Dzięki wniesieniu majątku rodzinnego do fundacji rodzinnej następuje odseparowanie tego majątku od ryzyk związanych z osobami fizycznymi . Rozrzutność ( niegospodarność ) poszczególnych sukcesorów , która skutkować może chęcią sprzedaży swojej części majątku rodzinnego , problemy finansowe kończące się przejęciem majątku w ramach egzekucji komorniczej czy nietrafione małżeństwa powodujące wyjście zasobów rodziny poza tzw . linię krwi to tylko niektóre z nich . Odseparowanie od ryzyk osobowych możliwe jest głównie dzięki zasadzie niezbywalności statusu beneficjenta .
Fundacja rodzinna z chwilą przeniesienia do niej majątku rodzinnego staje się jedynym właścicielem składników tego majątku , a fundator i beneficjenci nie otrzymują w zamian żadnego ekwiwalentu udziałowego . Fundacja rodzinna nie odpowiada za długi beneficjenta , a za długi fundatora co do zasady odpowiada tylko w sytuacji , jeżeli powstały one przed ustanowieniem fundacji rodzinnej i tylko do wysokości wniesionego do niej majątku ( wyjątkiem są zobowiązania alimentacyjne ).
W przeciwieństwie do klasycznej własności status beneficjenta w fundacji rodzinnej nie może być przedmiotem zbycia , podlegać egzekucji komorniczej czy zostać przejęty przez inną osobę , np . małżonka w trakcie sporu o podział majątku . Dlatego córka trwoniąca majątek i podejmująca nieracjonalne decyzje biznesowe czy konfliktowy syn mający problem z nałogiem nie będą stanowili zagrożenia dla majątku wniesionego do fundacji rodzinnej .
Ochrona przed niekontrolowaną sukcesją
Warto pamiętać , że właściciel majątku rodzinnego , który nawet bardzo precyzyjnie i skrupulatnie zaplanuje spadkobranie po sobie , faktycznie pozostaje bez wpływu na to , co stanie się z tym majątkiem
smart-magazine . pl
21